Zvětšení prostaty je nezhoubné onemocnění mužů, projevující se obtížemi při močení, které je namáhavé, zdlouhavé, s malým tlakem proudu, pocitu nedostatečného vyprázdnění močového měchýře a častějšími návštěvami toalety.
Ve věku nad 50 let se jedná o běžné onemocnění, ale výjimkou nejsou ani mladší muži. Po 70. roce života zvětšenou prostatou trpí 90 % mužů. Existují 3 formy, mikroskopická, klinická a symptomatická, a jen ta třetí se projeví obtížemi, které se projeví přibližně jen u 30 % mužů.
Hyperplazie
Hyperplazie je zmnožení buněčnosti. Při nodulární hyperplazii k němu dochází jen v prostatě a vznikají uzly zvané noduly u močové trubice. Tu stlačují zvenčí a objeví se obtížné močení. Prostata tlačí na močový měchýř zespoda, mění jeho tvar a moč vázne v měchýři. Uzly tlačí na močovou trubici zvenčí, zužuje se její průsvit a dostaví se potíže. U onemocnění nebyla prokázána žádná souvislost se vznikem rakoviny prostaty. Pouze u 10 % lidí s tímto onemocněním je nutná chirurgická léčba.
Příčiny zvětšení prostaty
Prostata neboli předstojná žláza je orgán uložený pod močovým měchýřem, na který zespoda naléhá. Skrz ni prochází močová trubice, do které zde ústí chámovody. Prostata produkuje sekret, který je z 30 % součástí ejakulátu, který je tvořen prostatickými žlázkami. Jeho tvorba je ovlivňována mužským pohlavním hormonem testosteronem, respektive jeho účinnější formou metabolitem dihydrotestosteronem – DHT, který ovlivňuje množství žlázek a řídí jejich sekreci.
Při onemocnění se zvýší citlivost prostaty k DHT na základě zvýšené produkce estrogenů, která stoupá společně s věkem. DHT je v nadbytku a zvýšeně stimuluje růst a zvětšování prostaty. Mezi příčiny zvětšené prostaty patří i rizikové faktory.
Rizikové faktory zvětšení prostaty
- věk je neovlivnitelný faktor
- dědičné faktory
- zvýšená produkce testosteronu
- nadváha a obezita
- vysoký krevní tlak
- cukrovka
- nevhodné stravovací návyky
- špatný životní styl
Pozor si dejte na fytoestrogeny v potravě, což jsou chemické látky produkované některými rostlinami, které se ve střevě mění na látky s estrogenním účinkem. Jde především o sóju, luštěniny, zejména ty mladé a vojtěšku. Muži by to s nimi neměli přehánět. Na ženy mohou mít tyto látky naopak příznivý vliv, především v klimakteriu neboli přechodu.
Jak vypadají příznaky?
- problémy s močením neboli LUTS
- zeslabení proudu moči
- přerušovaný proud moči
- zvýšené úsilí při močení
- pocit nedokonalého vyprázdnění
- častější nutkání na močení
- naléhavá potřeba se vymočit
- inkontinence a samovolný únik moči
- nykturie – častá potřeba na močení v noci během spánku
- postevakuační dribling – malý únik moči po vyprázdnění měchýře
Pokud je zvýšené úsilí při močení provázeno pálením nebo řezáním, většinou nejde jen o příznaky zvětšené prostaty, ale o infekci močových cest, která může zbytnění prostaty komplikovat a určitě se musí co nejdříve léčit.
Zvětšená prostata a její léčba
V poslední době se medicína přiklání k medikamentózní léčbě, především proto, že jsou léky, které působí především na prostatu. Operační léčba patří k nejúčinnější. Při časném záchytu a nasazení léků však často není potřeba. Chirurgická léčba má také více rizik. Při chirurgické léčbě se dá odstranit nadbytečná masa prostaty.
Z léků se používají především inhibitory 5 alfa reduktázy. Tato 5 alfa reduktáza je enzym, který podporuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron. DHT je 10× účinnější než testosteron, lék zpomaluje růst prostaty a ta se zmenšuje. Nejčastěji používané jsou alfa blokátory neboli alfa-1 adrenolytika. Ty působí na svalovinu močového měchýře, uvolňují ji, usnadní odchod moči. Léky se mohou kombinovat.
U chirurgického zákroku se přes močovou trubici do prostaty zaveden nástroj, kterým se části prostaty, které brání volnému průtoku moči, odstraňují. Často se provádí TURP – transuretrální resekce prostaty. Provádí se v epidurální, případně celkové anestezii. Někdy je léčba zvětšené prostaty komplikovanější a jsou nutné operace přes břišní stěnu.
Komplikace zvětšení prostaty
Zbytňování prostaty může zcela utlačit průsvit močové trubice a hrozí riziko městnání moči před překážkou, tedy v močovém měchýři, močovodech a ledvinách. Pak ledviny začnou selhávat a hrozí jejich nevratné poškození. Můžete skončit na dialýze.
Objevují se i opakované infekce močových cest, protože moč v měchýři zůstává a průběžně se neobměňuje. Množí se zde bakterie a díky malému proudu je jim umožněn vstup ze zevní části trubice.
Pokud se trubice intenzivně neproplachuje, mohou se tvořit močové kameny v měchýři a může docházet ke krvácení z močových cest.
V měchýři se při tlaku moči mohou tvořit výchlipky, které vedou k infekci až prasknutí kvůli oslabení stěny měchýře.
Jak na prevenci?
Je třeba dodržovat zásady správné životosprávy, vyvarovat se nadbytečného stresu, pravidelně odpočívat a spát, zdravě a pravidelně se stravovat, nekouřit a nepít alkohol, pravidelně se hýbat a sportovat a dát si pozor na zmíněné fytoestrogeny v potravě. U diabetiků je prevence zvětšené prostaty doplněna o dodržování diety a dávkování inzulínu. Vsadit můžete i na volně prodejné preparáty, které obsahují přírodní látky, u kterých byla prokázána účinnost.
Zvětšená prostata bylinky
Zejména jde o semínka dýně, kopřivy dvoudomé, topolu, smrku, žita setého, měsíčku lékařského, vrbovky malokvěté, třapatky nachové a úzkolisté, květu bílé borovice, afrického rajčete, slivoně africké, květu kaktusu a trpasličí palmy. Volně prodejné přípravky obsahují jejich kombinace.