Nejlepší vitamíny na nehty: Co jíst pro zdravé nehty?

publikováno , naposledy aktualizováno 20. 7. 2022

Lámavé nehty nejsou ničím příjemným. Kromě toho, že musíte neustále myslet na to, abyste si je někde nezlomili, nevypadají ani trochu esteticky. Nošení umělých nehtů tento problém neřeší, protože se tím jejich stav ještě zhorší. Místo toho zkuste více dbát na svou každodenní výživu.

O nehtech se říká, že jsou naší vizitkou. Podvědomě u druhých hodnotíme, jestli je mají čisté, nalakované, okousané nebo hezky upravené. Na základě toho si pak o nich uděláme (i když ne vždy úplně objektivní) obrázek.

Je proto v našem vlastním zájmu, aby měly nehty všechno, co potřebují. Měly by být silné, tak akorát dlouhé a neměly by na nich být patrné žádné defekty, které mohou poukazovat na nesprávnou péči, či na nedostatečnou vnitřní výživu.

Nejlepší vitamíny na nehty

Víte, co by vám v ní nemělo chybět?

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B jsou pro nehty a jejich pěstěný vzhled velice důležité. Nejde jen o vitamín B5. Nehtům prospívá i vitamín B7, kterému se říká biotin, či dokonce vitamín H. Biotin je důležitý pro normální růst buněk a také podporuje metabolismus proteinů.

Pokud máte namodralé nehty, je docela možné, že máte málo vitamínu B12. Jeho nedostatek se poměrně často skloňuje v souvislosti s vegetariánskou a veganskou stravou.

Pokud hledáte dobrý zdroj vitamínů skupiny B, můžete vyzkoušet pivovarské kvasnice, které je obvykle obsahují ve více než bohatém množství.

Nejlepší vitamíny na nehty: Co jíst pro zdravé nehty?

Přeslička rolní

O přesličce rolní se říká, že má pozitivní vliv na sílu kostí. Také se považuje za přírodní diuretikum. Také se ale přidává do doplňků stravy na podporu nehtů a vlasů.

Někteří lidé používají laky na nehty s přesličkou rolní, protože mohou mít pozitivní účinek na zvládání lupénky, která zasáhla nehtové lůžko. (Což může způsobovat nepěkné deformace.)  U vlasů zase přeslička podporuje jejich růst.

Železo

Ani železo by nemělo ve vaší životosprávě pro krásné nehty chybět. Přispívá k normální činnosti červených krvinek, které jsou zodpovědné za přepravu kyslíku a živin. Nedostatek železa navíc může vést k vertikálním rýhám na nehtech.

Aby se ale železo správně vstřebalo, neměli byste zapomínat na to, že ho musíte konzumovat s vitamínem C, který zlepšuje jeho využitelnost v organismu.

Kolagen

Kolagen má většina z nás spojený především s hezkým vzhledem pokožky. Ve skutečnosti z něj ale mohou těžit i naše nehty. Kolagen je dovede posílit, takže by měly být mnohem méně lámavé. Kromě jiného, také podporuje jejich růst do délky, takže by se měly dočkat hezkých nehtů i ženy, kterým se nehty při růstu brzy samovolně ulomí. Jelikož ale kolagen nebývá v normální stravě dobře dostupný, doporučuje se ho doplňovat z kvalitních doplňků stravy s jeho obsahem.

Nenasycené mastné kyseliny omega 3

Co jíst na zdravé nehty

O nutnosti konzumovat větší množství nenasycených mastných kyselin omega 3 už určitě něco víte. A má to své opodstatnění. Konzumace těchto kyselin vede ke zvlhčení nehtů, takže by neměly být tak lámavé a křehké. Také by měly být na první pohled mnohem lesklejší a zdravější.

Pokud tedy hledáte záminku, proč si dát dnes na večeři rybu, tohle by mohl být důvod, který hledáte.

Co mít v jídelníčku?

O potřebných živinách jsme si už něco řekli. Kde je ale najdete?

Zkuste je organismu dodat z:

  • Čočky
  • Ořechů
  • Avokáda
  • Vajec
  • Hovězího masa
  • Zelených salátů
  • Chia semínek
  • Lněných semínek

V ideálním případě by měl být váš jídelníček co možná nejpestřejší. V takové chvíli budete mít jistotu, že tělu dodáváte maximum toho, co potřebuje ke svému normálnímu fungování. Zdravý jídelníček navíc přispěje k redukci vaší tělesné hmotnosti a umožní vám cítit se ve svém těle lépe.

Jaké živiny dodáváte svému tělu pravidelně vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/horsetail – Přeslička rolní (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-nails – 8 vitamínů a živin pro krásné nehty (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář