Štítná žláza stále častěji v těle nefunguje tak, jak má. I když se nám to naše tělo snaží dát nějak najevo, jednotlivé příznaky poruchy štítné žlázy můžeme velmi snadno přehlédnout. Často se však potíže rozvinou do vážnějšího onemocnění, které nám dokáže dost znepříjemnit život. Jak se poruchy štítné žlázy projevují?
Co je to štítná žláza
Štítná žláza představuje v našem organismu životně důležitý endokrinní orgán, který leží v podkoží na přední straně našeho krku. Produkuje hormony, které se podílejí na metabolických dějích těla. Významně ovlivňuje činnost všech vnitřních orgánů. K poruchám štítné žlázy dochází nejčastěji v důsledku autoimunitního zánětu, tedy neinfekčního zánětu, který vzniká poruchou imunity. Špatnou činnost štítné žlázy způsobují i hormonální poruchy, genetické faktory, chirurgické zákroky, některé druhy léků nebo třeba ozařování.
Onemocnění štítné žlázy
Poruchy štítné žlázy postihují během života až 10 % lidí. Štítná žláza nefunguje běžným způsobem a produkuje více či méně hormonů. Vzniká hypertyreóza nebo hypotyreóza.
Hypotyreóza – snížená funkce štítné žlázy se u nás vyskytuje mnohem častěji než hypertyreóza – zvýšená funkce štítné žlázy. Příznaky poruchy štítné žlázy se však snadno přehlédnou. Když se onemocnění zachytí včas, je éčitelné a nezanechá trvalé následky.
Jaké jsou příznaky
Snížená funkce štítné žlázy – hypotyreóza
V případě snížené funkce štítné žlázy – hypotyreózy štítná žláza produkuje velmi málo hormonů. Může být získaná i vrozená. V tomto případě pracuje pomaleji a zpomaluje celý organismus. Mezi hlavní příznaky tohoto typu onemocnění patří:
- únava, ospalost, nedostatek energie, malá výdrž a zpomalenost
- zimomřivost
- negativní myšlenky, úzkost a depresivní stavy
- problémy s koncentrací a pamětí
- přibývání na váze i při pravidelném pohybu a dodržování zdravého jídelníčku
- zácpa, trávicí potíže a potíže s činností střev
- otoky na kůži
- mravenčení v končetinách
- suchá pokožka, vypadávání vlasů a třepení nehtů
- zvýšený cholesterol a krevní tlak se zpomalením tepu
- pokles libida
- poruchy menstruačního cyklu, potíže s otěhotněním a samovolné potraty
Zvýšená funkce štítné žlázy – hypertyreóza
Hypertyreóza je sice méně častou poruchou funkce štítné žlázy než hypotyreóza, ale i její výskyt se zvyšuje. Lidský organismus během ní pracuje zrychleně. Štítná žláza produkuje nohem více, tedy nadbytek hormonů, což má negativní dopad na celkové fungování lidského těla. Jaké má zvětšená štítná žláza příznaky:
- hubnutí
- neustále narůstající chuť k jídlu
- zrychlená srdeční činnost, rychlý tep a k tomu dušnost
- celkový vnitřní neklid, pocit napětí a nervozita
- nespavost
- vypadávání vlasů
- osteoporóza
- vypouklé oči
Léčba štítné žlázy
Pokud máte pocit, že s vaší štítnou žlázou není něco v pořádku, jděte co nejdříve k lékaři a podstupte krevní testy u svého praktického lékaře, nebo se nechte odeslat na endokrinologii. O léčbě štítné žlázy musí rozhodnout endokrinolog. Kromě předepsané medikace můžete zkusit i doplňkovou léčbu přírodním způsobem.
Operace štítné žlázy – tyreoidektomie
Odstranění štítné žlázy je úplné nebo částečné. Existují 4 nejčastější typy operace štítné žlázy:
- totální tyreoidektomie – úplné odstranění štítné žlázy
- subtotální tyreoidektomie – částečné odstranění obou laloků štítné žlázy s ponecháním 5 až 10 gramů žlázy z každé strany
- téměř totální tyreoidektomie – odstranění obou laloků štítné žlázy, na každé straně se ponechává minimální část tkáně laloku žlázy, jen asi 2 až 4 gramy
- jednostranná tyreoidektomie – odstranění jedné poloviny štítné žlázy, tedy jednoho laloku štítné žlázy.
Rakovina štítné žlázy
Pokud je to rakovina štítné žlázy, sdružuje se odstraňování mízních uzlin na krku, které se nazývá lymfadenektomie. V nemocnici je pacient 2 až 5 dní. Při operaci je zaveden drén, který se odstraňuje 1 až 2 dny po operaci. Nitrokožní steh se odstraňuje za 5 až 6 dní po operaci. Pak se provádí kontrolní vyšetření hlasivek na ORL. Rekonvalescence je 2 až 6 týdnů, podle zaměstnání, stádia choroby a hormonálního zásobení, vhodné je omezit fyzickou a psychickou zátěž.
Zánět štítné žlázy
- Akutní zánět štítné žlázy – vyvolaný různými mikroorganismy, jako jsou stafylokoky a streptokoky, ale i paraziti. Přichází po infekci v dutině ústní či krku a při oslabené imunitě, při angíně, zubní infekci nebo lymfatickou či krevní cestou ze vzdáleného ložiska, např. pyelonefritida – zánět ledvin. Příznakem je bolestivé zduření v oblasti žlázy, zarudlé, horké, s bolestí při pohybu hlavy a polykání. Léčí se antibiotiky. Cílená léčba na základě biopsie objeví hnisavé ložisko, chirurgicky ho vypustí nebo odstraní postiženou část.
- Subakutní zánět štítné žlázy – vyvolaný virovou infekcí nebo po onemocnění dýchacích cest, někdy při kontaktu s černým kašlem nebo spalničkami. Bolest zvětšené štítné žlázy při pohybu, palpaci i zívání, vystřeluje do čelisti, brady, ucha i ramene. Horečka i 39 °C se změnou celkového stavu.
- Chronický zánět štítné žlázy – nejčastější autoimunní onemocnění, postihuje až 20 % žen vyššího věku, muži onemocní zřídka. Příčina není přesně známá. Někdy při poškození vzniká až hypotyreóza. Chronický zánět je ale spíše nejčastější příčinou hypotyreózy, postihuje více než 5 % lidí nad 60 let. Může způsobit i růst objemu štítné žlázy nebo nádorovou přestavbu uzlin. Může probíhat bez příznaků, jindy s bolestmi či tlaku na krku. Většinou vzniká struma nebo se naopak štítná žláza postupně zmenšuje, neboli atrofuje.
Závěr
Při léčbě hypertyreózy i hypotyreózy konzumujte více potravin nebo doplňků stravy, které obsahují vitaminy skupiny B a vitamin C a E, aby začala opět správně fungovat, stejně jako imunitní systém.
U snížené funkce štítné žlázy se zaměřte na potraviny a doplňky stravy se zvýšeným obsahem selenu a zinku. K harmonizaci snížené funkce štítné žlázy pomůže výtažek z pupenů a kořene rostliny rozchodnice růžové.
U zvýšené funkce štítné žlázy více konzumujte v syrovém stavu brokolici, květák, kapustu, růžičkovou kapustu a zelí, které obsahují přírodní blokátor štítné žlázy.
Při onemocnění štítné žlázy způsobené nedostatkem jódu, konzumujte mořské řasy Arame nebo Laminárie, které mají ve svém obsahu vysoké množství jódu.