6 tipů pro zvýšení serotoninu: Vraťte si do života dobrou náladu

publikováno

Serotonin je neurotransmiter, který se podílí na širokém spektru tělesných procesů. Nejvíc si ho spojujeme s regulací nálady, ale je klíčový i pro naše normální trávení. Jelikož je jeho nedostatek pro většinu z nás poměrně nepříjemný, podíváme se na pár tipů, jak ho můžete svým konáním podpořit.

Jak už bylo řečeno, serotonin považuje mnoho lidí za důležitý, protože se díky němu cítí radostně a příjemně. Vlivem mnoha okolností ho ale nemusíte mít ve svém těle dostatek, takže můžete přijít o radost ze života a v hlavě se vám mohou převalovat samé temné myšlenky.

Zajímavostí je, že serotonin je klíčový i pro normální spánek, pomáhá regulovat chuť k jídlu, má vliv na učení a paměť a podporuje prosociální chování. Že máte serotoninu nedostatek poznáte podle toho, že častěji propadáte úzkostem, jste agresivnější, jste impulzivní, nemáte chuť k jídlu a častěji vás trápí problémy se zažíváním. (Někteří lidé si nedostatek serotoninu kompenzují i tím, že častěji sahají po sladkých jídlech.)

Co přesně tedy můžete udělat, abyste měli serotoninu ve svém těle dostatek?

Jídelníček

I když tomu možná nebudete věřit, serotonin můžete podpořit svým jídelníčkem. I když žádné jídlo serotonin neobsahuje, můžete přijmout tryptofan, který se nachází v jídlech bohatých na bílkoviny. Jelikož ale při působení takto přijatého tryptofanu na mozek existuje v těle určitá bariéra, můžete ji zkusit prolomit tím, že budete jídla bohatá na tryptofan konzumovat společně se zdroji sacharidů.

Cvičení

6 tipů pro zvýšení serotoninu: Vraťte si do života dobrou náladu

Říká se, že kdo má špatnou náladu, ten by měl jít cvičit, protože pohybová aktivita podněcuje pocit štěstí. Nebo alespoň mírné zlepšení nálady. A pravděpodobně na tom něco bude, protože právě cvičení uvolňuje co? Ano, tryptofan. Aby byl tento účinek patrný, doporučuje se především kardio cvičení, které by mělo probíhat v přiměřené intenzitě.

Jasné světlo

V zimě mají lidé častěji špatnou náladu. Tato skutečnost souvisí především s tím, že bychom k jejímu zlepšení potřebovali lepší přístup k jasnému světlu. Pokud je to tedy alespoň trochu možné, nechte na sebe působit denní světlo alespoň 10-15 minut. V zimních měsících pak můžete vyzkoušet speciální světelnou terapii, která dovede nedostatek denního světla celkem dobře kompenzovat.

Doplňky stravy

Mezi další tipy, které můžete vyzkoušet, patří dlouhodobé užívání doplňků stravy. Asi nikoho nepřekvapí, že se nejvíc doporučují ty, které obsahují tryptofan. Dále se doporučují doplňky stravy s třezalkou tečkovanou. U ní ale dávejte pozor, protože obsahuje látky, které snižují účinnost léků, které berete. (Velké riziko selhání v tomto ohledu hrozí u hormonální antikoncepce.) Také ale můžete sáhnout po probiotikách. Poslední možnost vás možná trochu překvapila, v poslední době se ale zkoumá vliv probiotik na lidskou náladu. (Proto se jim někdy říká psychobiotika.) Probiotika, která toto umí, dovedou zmírňovat deprese a další psychické stavy, které mají dopad na naši náladu. V neposlední řadě můžete zkusit užívání ašvagandy, která dovede ulevit od depresí a úzkostí, které také kazí náladu.

Masáž

6 tipů pro zvýšení serotoninu: Vraťte si do života dobrou náladu

Pokud jste ve stresu a chybí vám lidský dotek, nejvíce vám prospěje, když se objednáte na masáž. Tato procedura vám kromě jiného pomůže snížit hladinu stresového hormonu, takže by působení serotoninu nemělo stát nic významného v cestě.

Další triky pro dobrou náladu

I když se necítíte spokojení, můžete vyzkoušet pár tipů pro navození lepší nálady, která může eventuálně zvýšit hladinu serotoninu. V tomto ohledu pomáhá vizualizace šťastných chvil, přemýšlení o pozitivních věcech ve vašem životě, prohlížení fotek a podobně.

Kdy se neobejdete bez odborníka?

Někdy se můžete stavět na hlavu, ale na vaší lepší náladě se to nijak neprojeví. V takové chvíli je vhodné přestat bojovat a obrátit se na odborníka, který vám může ve vašem těžkém období pomoci. Pokud nejsou vaše potíže vážného charakteru, může vám pomoci terapeut. O něco komplikovanější problémy vyžadují docházení za psychologem. A pokud ani to nepomůže a cítíte, že se propadáte do deprese, běžte za psychiatrem, který má pravomoc předepisovat antidepresiva a další léky, které mají přímý vliv na vaši náladu a uvolnění.

Jakými způsoby podporujete serotonin ve svém organismu vy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Serotonin – Serotonin (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-increase-serotonin – 4 cesty, jak podpořit serotonin (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-increase-serotonin – Metody, jak zvednout hladinu serotoninu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/probiotics-depression – Probiotika a deprese (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha-dosage – Ašvaganda (anglicky)

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář