Přechod u mužů (andropauza): Vše co o něm potřebujete vědět

publikováno

O přechodu se většinou mluví spíše ve spojení s ženami. Označujeme jej jako menopauzu či klimakterium. Přechod u mužů se nazývá andropauza. Zatímco menopauzu umíme jasně definovat, s andropauzou to není tak jednoduché.

Obě pohlaví v období přechodu zažívají psychický nápor pod vlivem hormonální změny, která způsobuje náladovost, deprese a apatii. Období přechodu je značně individuální, stejně jako samotné příznaky, které andropauzu mohou provázet. Andropauza a menopauza se od sebe liší.

Co je to přechod u mužů

Jako andropauza u mužů se označuje obdoba menopauzy u žen. Význam slova andropauza není zcela přesný. Označuje totiž ztrátu tvorby mužských pohlavních hormonů, především testosteronu. Během mužského přechodu i po něm i nadále tělo muže produkuje testosteron, ale jen omezeně, přesto stále více, než u žen.

Andropauza, neboli přechod u mužů, se označuje také jako syndrom mužského stárnutí. Menopauzou si projde každá žena, ale andropauza u mužů je mírnější a dokonce nepostihuje každého muže. Přesto postihne více než 80 % mužů okolo 50. roku života. Ovlivňuje to genetika i životní styl. Proti andropauze můžete bojovat zdravým životním stylem i farmaceutickými produkty.

Přechod u mužů (andropauza): Vše co o něm potřebujete vědět

Příznaky přechodu u mužů

  • napětí, nervozita, stres a celková podrážděnost
  • snížení celkové aktivity i životní energie a zvýšená únava
  • návaly horka a nadměrné pocení, zejména v noci
  • svalová slabost a omezená fyzická výkonnost
  • bolesti kloubů, šlach i svalů
  • úbytek svaloviny, hubnutí, propadlá tvář a nezdravá barva pleti
  • přibývání tuku i bez změny stravovacích návyků
  • kardiovaskulární problémy s rizikem infarktu
  • řídnutí a slábnutí kostí, vyšší lámavost a osteoporóza
  • problémy s koncentrací a výpadky paměti
  • problémy se spánkem i přes soustavnou únavu
  • sklíčenost, podrážděnost a deprese
  • nechuť do života a neschopnost se radovat
  • ztráta vlasů a řídnutí ochlupení
  • potíže s prostatou
  • vlivem nedostatku testosteronu se dostaví problémy s erekcí
  • opadá zájem o sexuální styk
  • individuálně se objevují i další komplikace

Přechod u mužů (andropauza): Vše co o něm potřebujete vědět

V jakém věku začíná andropauza?

Pokles hormonů u mužů je přirozený od 30 let, ale příznaky nedostatku testosteronu se u mužů objevují až okolo 50. roku života. Většinou se objeví andropauza po 40. Andropauza může zapříčinit i rozpad vztahu. I když primárně muže oslabuje a psychicky vyčerpává a úbytek hormonů snižuje libido, někdy příznaky u mužů fungují opačně. Chytí druhou mízu, stanou se z nich alfa samci a snaží si dokazovat, že ještě nejsou staří. Výrazně se jim zvýší touha po sexu a hledají si mladší partnerky.

Léčba a prevence andropauzy

Jednou z možností léčby andropauzy je hormonální substituční terapie, která dodává tělu chybějící hormony, jako je testosteron. Funguje běžně u žen v období menopauzy i u andropauzy u mužů. Má pozitivní výsledky, ale i negativní vedlejší účinky. Nehodí se pro oslabené pacienty, pacienty s onkologickými onemocněními, nebo u mužů, kteří chtějí mít ještě děti. Hormonální substituční terapie funguje na podobném principu jako hormonální antikoncepce u žen. Podávání dávek testosteronu brání tvorbě spermií a může vést až k neplodnosti.

Andropauzu a většinu fyzických i psychických obtíží můžete zmírnit vhodnou životosprávou. Zdravý životní styl je i vhodná prevence před andropauzou. S tím souvisí minimum alkoholu a absence kouření. Vhodné je pravidelně cvičit a posilovat, aby bylo tělo odolnější a silnější. Využít můžete i přírodní produkty.

Přechod u mužů (andropauza): Vše co o něm potřebujete vědět

Kdy je vhodné navštívit lékaře

Ve chvílích, kdy jsou příznaky příliš intenzivní a výrazně ovlivňují zdravotní stav, je vhodné vyhledat lékaře, který nasadí vhodnou hormonální substituční terapii. Nejefektivnější je zajít za sexuologem. Někdy může psychický stav vyžadovat sezení u psychologa. U žen je to časté, podobné případy se vyskytují i u mužů.

Vyšetření andropauzy

V případě příznaků andropauzy vyšetří fyzicky odborník celkovou kompozici těla, ochlupení, genitálie, prostatu a prsa, aby tak vyloučil jiná onemocnění. Ze dvou nezávislých laboratorních vyšetření se pak zjistí hladina celkového a volného testosteronu v krvi. Pokud se andropauza potvrdí, nastaví lékař vyhovující léčbu, buď přírodní, nebo předepíše léky. Podává se testosteron a stav se sleduje.

Po zahájení léčby se dostavuje zvýšení sexuálního zájmu, erektilní funkce i procenta svalové hmoty a síly, snížení objemu viscerálního tuku, zlepšení paměti, celkového psychického i fyzického stavu a kvality života. K rizikům léčby patří vznik rakoviny prostaty, zvýšený počet krvinek, vypadávání vlasů a akné. Pacient musí s lékařem aktivně spolupracovat. Důležité je změnit životní sty, podpořit léčbu stravou bohatou na vitaminy a minerály, zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu a pozitivní myšlení.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář