Genitální a urologické infekce umí být velmi zákeřné. Akutní a chronické urogenitální infekce zahrnují spoustu komplikací. Infekce močových cest jsou pak rozsáhlou skupinou onemocnění, která se projevují výskytem mikroorganizmů v moči.
Genitální a urologické infekce
Infekce močových cest, urologická infekce i genitální infekce jsou častější u žen do 50 let a z důvodu hyperplasie prostaty se pak stejně často vyskytují i u mužů.
- Podle lokalizace tyto infekce dělíme na horní a dolní
- Podle časového průběhu je dělíme na akutní a chronické
- Podle příčiny je dělíme na bakteriální a jiné
- Podle průběhu je dělíme na nekomplikované a komplikované
- Podle prostředí je dělíme na komunitní a nozokomiální
Nejčastější příčiny
Nejčastějším původcem infekcí jsou gramnegativní bakterie střevní flóry, jako je escherichia coli, stafylokokus saprofytikus, proteus či klebsielly a mnohé další.
Gramnegativní bakterie mají buněčnou stěnu převážně z lipopolysacharidů překrytou další membránou. Z Gramova barvení vycházejí tyto bakterie jako růžové na rozdíl od grampozitivních bakterií, které jsou díky peptidoglykanu modrofialové.
Jaké známe?
Akutní cystitida
Běžná forma infekce močových cest. Projevuje se bolestmi v podbřišku, častým nucením na močení, pálení, řezání při močení a zvýšenou teplotou. V moči bývá krev, bílkovina a při vyšetření sedimentu leukocyty a bakterie. Nutná je dostatečná hydratace a antibiotika, jako je nitrofurantoin, trimethprim a sulfamethoxazol na 7 až 10 dnů. Při recidivě se volí imunoterapie, například Uro-Vaxom na 3 měsíce.
Chronická cystitida
Tato forma infekce močových cest se vyskytuje hlavně ve vyšším věku. Často způsobuje vznik chronických pánevních bolestí. Trvá déle než 6 měsíců a prokazatelně se u ní vyskytuje opakované zvýšený celkový počet mikroorganismů, tzv. mikrobiální agens. Provádí se ultrazvukové vyšetření močového měchýře a malé pánve pro vyloučení jiných onemocnění včetně zhoubných nádorů.
Uretritida
U infekce genitální u žen bývá součástí cystitidy, u mužů i samostatně. Kromě pálení a řezání při močení se projevuje výtok a zarudnutí ústí močové trubice. Kromě běžných bakterií se při vyšetření vyskytuje gonokok způsobující kapavku, chlamydie, trichomonas vaginalis způsobující urogenitální trichomoniázu nebo herpes simplex způsobující urologické herpetické infekce. Může dojít ke zúžení močové trubice. U chlamydií se podávají makrolidy, jako je klaritromycin delší dobu.
Epididymitida
Akutní epididymitida je bolestivá, s horečkou a otokem šourku. Provádí se ultrazvukové vyšetření šourku. Pomáhá chlazení, analgetika a antibiotika, jako tetracykliny, cefalosporiny a fluorchinolony minimálně po dobu měsíce.
Orchitida
Orchitida se nejčastěji vyskytuje s epididymitidou, když se zánět rozšíří z nadvarlete na varle. Pokud je izolovaná, bývá virového původu tzv. parotitida.
Prostatitida
Akutní prostatitida je zánět s horečkou, bolestmi v podbřišku a často s hnisavým výtokem z močové trubice. Někdy dochází k poruše odtoku moči nebo k urosepsi. Je provázena chronickou pánevní bolestí, obtížemi při močení, pohlavním styku a dlouhodobém sezení. Nejčastější příčinou jsou chlamydie, ureaplazmata a trichomonas vaginalis. Léčí se antibiotiky, jako jsou kombinace aminopenicilinů nebo cefalosporinů a aminoglykosidy podávaných po dobu měsíce.
Asymptomatická bakteriurie
Projevuje se při výskytu více než 105 bakterií na 1 ml moči bez současných klinických příznaků. Je častější u žen a s věkem výskyt stoupá. Léčí se u těhotných žen, seniorů se zavedeným PMK – permanentním močovým katetrem a před operací urogenitálního traktu. Těhotné dostávají amoxicilin nebo cefalosporiny 2. generace. U ostatních pacientů nitrofurantoin nebo trimethoprim a sulfamethoxazol.
Léčba
Při jakýchkoliv potížích je nutné včasné vyšetření u praktického lékaře, a pak u gynekologa či urologa. U některých potíží je postup léčby nastíněn.
Závěr
Riziko vzniku infekce vzrůstá při oslabení imunity, u diabetiků, po zavedení PMK neboli permanentního močového katetru, po urologických instrumentálních zákrocích a při poruchách odtoku moči.