Při oslabení nebo porušení imunitního systému dochází ke snížení schopnosti organismu se bránit různým infekcím. Jsme unavení, vyčerpaní a trápí nás často se opakující onemocnění. Pojďme se podívat na nejčastější příznaky.
Imunitní systém tvoří propojené činnosti různých obranných buněk, jako jsou leukocyty, lymfocyty, makrofágy a neutrofilyh, bílkoviny, kam patří protilátky nebo komplementy a imunitní orgány, například brzlík. Hlavní funkcí imunitního systému je rozpoznání a obrana organismu před cizorodými látkami a vlastními buňkami, které se vymknou kontrolním mechanismům a způsobí vážné nemoci, jako rakovina.
Oslabená imunita a její příznaky
Vrozené poruchy imunitního systému
Vrozené poruchy imunity neboli primární imunodeficience jsou vzácné a těžko léčitelné. Způsobují je genetické poruchy. Nejčastěji jde o protilátkovou deficienci, kdy tělo není schopno vytvářet dostatek protilátek a bránit se proti cizím mikroorganismům. Projeví se po narození, kdy už dítě nechrání mateřské protilátky.
- hnisavé hojení pupečníku – omfalitida
- zánět středního ucha
- zánět bradavkovitého výběžku na lebce
- zápal plic
Získané poruchy imunitního systému
Častější jsou získané poruchy neboli sekundární imunodeficience. Příčinou jsou onemocnění imunitního systému, jako je HIV, důsledek úrazů či nemocí, jako je běžný i pooperační stres, diabetes, poruchy výživy, nádory, chemoterapie a radiace.
Pokud imunitní systém nefunguje správně nebo vůbec, je tělo snadno náchylné ke vzniku infekčních onemocnění. Slabý imunitní systém je také příčinou složité a zdlouhavé léčby, komplikací a zhoršení stavu. Jak poznat oslabenou imunitu?
- únava, ospalost i při delším spánku, nesoustředěnost a lhostejnost
- bolest v krku, nachlazení, chřipka, angína a infekce dýchacích cest
- žaludeční, střevní a trávicí potíže, nadýmání, bolesti břicha, zácpa a průjmy
- nechutenství
- zimomřivost, studené končetiny a pocení
- astma
- špatné hojení ran
- plísně na nohou a nehtech
- vyrážky, ekzémy, svědění kůže a lupy
- kvasinkové infekce
- bradavice
- erysipel, růže
- pásový opar
- mononukleóza
- zápal plic
- záněty očí a uší
- rakovina
Oslabená slizniční imunita
Ve střevech je 70 až 80 % imunitního systému, označovaného jako MALT. Celková plocha našich sliznic měří kolem 300 m2. Sliznice napadají viry, baktérie, kvasinky, plísně a další paraziti. Bojují za nás imunitní buňky a spřátelené mikroorganismy, jako laktobacily, bifidobakterie a prospěšné typy E. coli.
Oslabená imunita po antibiotikách
Při častém užívání širokospektrálních antibiotik, které zlikvidují i prospěšné bakterie, dochází k poškození střevní mikroflóry, alergickým reakcím, toxickým projevům organismu a oslabení imunity. Máme sklon k nemocem virového či bakteriálního původu, vyvine se ekzém, vyrážka, plíseň na rukou či nohou, lupy a špatně se hojící rány. U žen se může dostavit kvasinková infekce a výtoky.
Oslabená imunita po očkování
Jsou zásadní rozdíly mezi přirozenou a vakcinační imunitou, která není plnohodnotná, nezahrnuje buněčnou složku, nechrání doživotně a nepřenáší se z matky na dítě. Očkování vakcínou vede k přesunu od zánětlivé buněčné Th1 odpovědi k TH2 proti-látkové reakci a její nadměrná aktivace vede k alergiím a auto-imunním nemocem.
Oslabená imunita při menstruaci
Během menstruace se imunita snižuje a žena je mnohem náchylnější k nastydnutí močových cest, které komplikuje průběh menstruačního cyklu. V zimě je častější zánět vaječníků, který způsobují bakterie přenášené zejména pohlavním stykem.
Oslabená imunita u dětí
Častá je i oslabená imunita u dětí, u kterých se imunitní systém teprve vytváří. Děti se těžce brání běžným infekcím. Trápí je opakované záněty dutin, středního ucha a močových cest a alergie. Řešení je podávání imunomodulátorů podporujících tvorbu protilátek 2 až 3 sezóny po sobě, ideálně před nástupem do školy.
Jak posílit oslabenou imunitu?
Nutné je dodržování zdravého životního stylu. Zdravá, pestrá a vyvážená strava, pravidelná fyzická aktivita a zodpovědný přístup posiluje imunitní systém. Důležité je nestresovat se myslet pozitivně. Užívat můžete i různé vitamíny na oslabenou imunitu, potravinové doplňky na posílení imunity a imunomodulátory.
Vitamín C
Podporuje imunitní systém, pomáhá bojovat proti bakteriím i virům a posiluje jeho odolnost proti infekcím. Nejlepší je čerstvé ovoce a zelenina, případně tablety.
Vitamín A
Má pozitivní vliv na imunitní systém a zvyšuje odolnost před infekcemi. Předávkování však způsobuje bolesti hlavy a kostí, únavu, dvojité vidění, ospalost a nechutenství.
Vitamíny skupiny B
Pomáhají udržovat správné funkce organismu. Zdrojem jsou kvasnice, luštěniny, ořechy a ryby. Případně sáhněte k B-komplexu.
Zinek
Posiluje obranyschopnost, pomáhá při únavě, zlepšuje stav pokožky a urychluje hojení ran i uzdravení. Zdrojem jsou játra, tmavé maso, mléko, žloutky a ústřice.
Byliny na posílení imunity
- Kustovnice čínská – Goji
- Ženšen
- Šípek
- Třapatka nachová – Echinacea
- Rakytník řešetlákový
Rybí tuk
Obsahuje omega-3 kyseliny, které posilují imunitní systém, zpomalují stárnutí, snižují riziko nádorů, regulují hladinu cukru v krvi a podporují psychiku a paměť.
Spirulina, chlorela a zelený ječmen
Zelené superpotraviny podporují detoxikaci organismu, zlepšují trávení i střevní prostředí, dodávají energii a posilují imunitní systém.
Hlíva ústřičná
Hlíva ústřičná obsahuje hlavně vitamíny B, C, D a K, z minerálů zinek, draslík i selen, vlákninu i bílkoviny. Posiluje imunitu, snižuje hladinu tuků a cholesterolu v krvi, má pozitivní vliv na krevní tlak, srdce i cévy a má protirakovinné účinky.