Hemoroidy jsou jako slepé střevo a má je každý. Jen s nimi má problémy jen někdo. Pacienti vydávají lékaře, až když jsou potíže nesnesitelné. Překonání studu ale vede k možnosti léčby a můžete se nepříjemného problému zbavit.
Jako hemeroidy jsou označovány cévní pleteně v oblasti konečníku. Pleteň se skládá z drobných tepének, které do oblasti krev přivádějí, z drobných žilek, které ji odvádějí a spojek mezi nimi. Dojde-li k potížím s průtokem krve, vznikne problém.
Nejčastější příznaky hemoroidů
Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemeroidy je bolestivost. Oblast vnějších hemeroidů je velmi inervovaná a je zde mnoho nervových zakončení, která vedou do mozku informaci o bolesti z oblasti. V místě výskytu vnitřních hemeroidů nervová zakončení nejsou a vnitřní hemeroidy nebolí.
Vnější hemoroidy
Vnější hemeroidy jsou na zevním povrchu konečníku a někdy i hlouběji, těsně před řitním otvorem. Běžně jsou cirkulárně rozmístěny kolem vyústění konečníku, jsou nebolestivé, měkké a nekrvácí. Potíže se projevují vznikem většího bolestivého uzle, kde dojde k nahromadění sražené krve v pleteni, ve které byl porušen systém přítok a odtok krve, nejčastěji vlivem přílišného tlačení na toaletě. Zvýšený tlak na cévní pleteně znemožní krevní odtok, krev se hromadí, sráží a vzniká uzel.
- Uzel se za pár dní svraští, krevní sraženina se vstřebá a zbude kožní výchlipka. Kožní řasa je nebolestivá, znesnadňuje ale hygienu okolí řitního otvoru a opakuje se vznik hemeroidů. Často se chirurgicky odstraňuje kůže.
- Bolestivý uzel někdy praskne a sražená krev vyteče. Někdy je cítit tlak v anální oblasti a prasknutí přináší úlevu. Je třeba dbát na hygienu řitní oblasti, protože hrozí riziko zanesení infekce do rány.
Vnitřní hemoroidy
Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním kanálu a typickým příznakem je krvácení s jasně červenou krví při odchodu stolice v různé intenzitě. V pokročilejším stadiu se objeví prolaps neboli vyhřeznutí hemeroidů s neodtečenou krví. V počátečních stádiích se hemeroidy samy zasunou zpět, v pokročilých stádiích se musí vracet do konečníku prsty. Produkovaný hlen se zbytky stolice dělá pokožku vlhkou a podrážděnou. Pak se objevuje zánět pokožky v okolí řitního otvoru.
4 stupně pokročilosti onemocnění hemoroidy
- 1. stupeň – hemeroidy pouze krvácí
- 2. stupeň – při stolici dochází k vyhřezávání hemeroidů, které se samy vrátí
- 3. stupeň – hemeroidy se po vyhřeznutí sami nevrací, musí se zatlačit prsty, vyhřezávají i při zakašlání, kýchnutí či chůzi
- 4. stupeň – hemeroidy jsou trvale vyhřezlé, vlhké, s hlenem a nelze je vrátit zpět
Jak léčit hemoroidy?
- konzervativně
- ambulantními zákroky
- operací
Léčba vnitřních hemoroidů
Konzervativní léčba
- dostatek vlákniny a tekutin ve stravě
- dostatečná intimní hygiena
- sedací koupele v odvaru z dubové kůry
- aplikace mastí a čípků
Léčba vnějších hemoroidů
Ambulantní zákroky
- ambulantní zákrok nevyžaduje pracovní neschopnost po zákroku a dělá se bez anestezie
- koagulace infračervenými paprsky – malé hemeroidy, působí do hloubky 3 mm
- elastická ligatura – podvázání hemoroidů gumovým kroužkem, zaškrtí se a odpadnou, asi 2 dny vzniká pocit tlaku či bolesti v konečníku
- unipolární elektrokoagulace – uzel se průchodem proudu scvrkne
- bipolární koagulace – zničení uzlu teplem
- kryoterapie – zničení uzlu mrazem
Chirurgický zákrok – operace
- pomocí laseru nebo skalpelu
- odstraňuje se pouze hemeoroidální uzlík nebo i okolní sliznice
Přírodní léčba a babské rady
Při potížích nastupuje i domácí léčba hemeroidů. Podle druhu potíží si lze ulevit od potíží při překrvení hemeroidů a pocitu tlaku teplou sedací koupelí nebo při sraženině ve vnitřních hemeroidech naopak aplikací ledu zabaleném ve tkanině
Zdroje informací: