Každý z nás by měl alespoň přibližně vědět, jak se v průběhu života mění jeho hladina glykemie v krvi. I občasné měření u lékaře během prevence totiž může přispět k záchytu počínající cukrovky, která patří k nejrozšířenějším civilizačním nemocem moderní doby. Jak zjistit, že k nebezpečnému zvýšení glukózy v těle už došlo? A jak se dá dostat opět pod kontrolu?
Neléčená cukrovka je velice nebezpečná, protože z dlouhodobého pohledu přináší široké spektrum vážných zdravotních komplikací. A to včetně těch fatálních, které mohou skončit dokonce i smrtí. (Ne, s mrtvicí, jejíž riziko se může citelně zvýšit, rozhodně není žádný špás.)
Mnoho lidí o zvýšené hladině krevního cukru ale mnohdy vůbec netuší. Zanedbávají preventivní prohlídky u lékaře, nezdravě se stravují a příznaky zvýšené hladiny cukru ignorují. Úspěšná léčba cukrovky se tedy může ztrácet někde v nedohlednu.
Aby nedošlo ke zbytečným komplikacím a dokázali jste se včas ve své situaci zorientovat, níže vám představíme zavedené, ale i babské rady na cukrovku, tipy pro měření krevního cukru doma i u lékaře, podíváme se na doporučenou dietu při cukrovce, ale i na volně prodejné doplňky stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, které se snadno užívají a mohou podpořit další změny životního stylu, díky kterým bude vaše zdraví opět v lepší kondici.
Pokud jste připraveni, tak můžeme začít.
Jak snížit cukr v krvi – babské i odborné rady
Mezi populární rady pro udržení normální hladiny glukózy v krvi, díky kterým nebude docházet k hyperglykemii ani k hypoglykémii, patří dobře nastavená dieta, která může být důležitá i při těhotenské cukrovce, se kterou se potýká mnoho gravidních žen. Během stravování se nemusíte zcela vzdávat zdrojů sacharidů, je však důležité správně pracovat s jejich množstvím v poměru k jiným živinám (bílkoviny, tuky, vláknina…). Zároveň by nemělo jít o přidané cukry v potravinách, ale o přírodní sacharidy, které pochází například z luštěnin a celozrnných výrobků.
Někteří lidé možná také už slyšeli o tom, že na cukrovku pomáhá citron. Jeho vliv na snížení glukózy je však spíš menší a rozhodně se nedá počítat s tím, že by vám při zvládání vašeho problému sám o sobě stačil. Vzhledem k tomu, že i diabetici potřebují vitamín C, a vzhledem k tomu, že citron má jen velmi nízký glykemický index, je možné jej v rozumné míře zařadit do své každodenní životosprávy.
Naprosto zásadním tipem je i redukce tělesné hmotnosti a její následné udržování v normě. A zapomínat by se rozhodně nemělo ani na pravidelnou pohybovou aktivitu.
Prášky a bylinky na snížení cukru
Hodnoty cukru v krvi mohou do určité míry podpořit i doplňky stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, které obsahují bylinky a další látky, jež se běžně používají v přírodní medicíně.
Mezi ty, které se nedávno dostaly do našeho TOP hodnocení, patří:
- DIAPIL
- Dialevel
- Diaben
- DiaMIZIN Gurmar
- MedPharma Gurmar Gymnema
Například DIAPIL, který vychází z hodnocení nejlépe, obsahuje hned 8 hlavních látek, ke který patří berberine, gymnema sylvestre či skořice cejlonská, což jsou látky, které se běžně doporučují prediabetikům a lidem s mírnou formou diabetes, kterým lékař v rámci léčby nařídil celkovou změnu životního stylu. (Což nemusí vždy nutně doprovázet užívání léků. To může přijít na řadu až později.)
Co je u doplňku stravy Dialevel od WALMARK trochu nevýhodou je naopak to, že obsahuje jen tři hlavní aktivní látky. Opět ho ale mohou jak prediabetici, tak diabetici, kteří se snaží dostat problém pod kontrolu za pomoci režimových opatření. Stejný počet látek jako Dialevel má pak i doplněk stravy Dialevel od značky ADVANCE. DIAMizin Gurmar má pak dokonce jen jednu. O něco lépe na tom je doplněk MedPharma Gurmar Gymnema, ve kterém jsou čtyři. Někteří zákazníci ale negativně hodnotí malý počet kapslí v jednom balení. Je ale zároveň nejlevnější.
Diabetická dieta
Jak by správně měla vypadat diabetická dieta? Například by v ní neměly být přeslazené a nezdravé potraviny, které mohou podpořit nebezpečné zvýšení hladiny krevního cukru.
Mezi povolené a zdravé zdroje karbohydrátů, které i diabetici potřebují ke svému normálnímu fungování, patří například čerstvé ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky a luštěniny. Vzhledem k tomu, že tyto skupiny potravin zároveň obsahují i dostatečné množství super důležité vlákniny, důvody, proč si je pravidelně dopřávat, jsou ještě o to větší.
Dále se snažte mít ve stravě dostatečné množství bílkovin (ryby, libové maso…), nenasycených mastných kyselin omega-3 a zdravých tuků, ke kterým patří třeba olivový olej a avokádo.
Vyhněte se naopak polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám, přidanému cukru, tučným pokrmům, jídlům, která obsahují velké množství soli a také jídlům s vysokým glykemickým indexem. Dobrý pozor si dávejte i na porce jídla. Je lepší jíst méně, ale častěji, než několikrát denně a obří porce. Pak se dá totiž očekávat příliš strmý nárůst a propad glykémie, než když ji průběžně udržujete co nejvíce stabilní.
Pohybová aktivita
Vhodné je jak kardio, tak silové cvičení. Pro začátek můžete začít třeba obyčejnou chůzí několikrát do týdne. Nápomocná může být i pravidelná chůze do schodů. Cvičit nemusíte každý den, ale je vhodné tak činit alespoň třikrát až pětkrát do týdne po dobu 20-30 minut.
Péče o duševní zdraví
Možná si říkáte, že tento bod nemá v celém výčtu moc co dělat. Opak je ale pravdou. Když jsme ve stresu, málo spíme a cítíme se špatně, jsme mnohem náchylnější ke konzumaci nezdravých potravin, kterých navíc spořádáme příliš velké množství. Následkem toho pak můžeme nevědomky zvyšovat nejen svůj kalorický příjem, který nás dovede až k nadváze a obezitě, ale i hladinu krevního cukru.
Nápomocná může být v tomto směru nejen meditace, ale i psaní deníku a docházení na masáže. Pokud jsou vaše potíže komplikovanější, využijte pomoc psychologa, terapeuta či psychiatra, který má pravomoc ve vážných případech předepsat odpovídající medikaci. (A ne, chodit za odborníky na duši rozhodně není ostuda.)
Vyšetření u lékaře
Aby vám nehrozil nenadálý glykemický záchvat, je důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke svému ošetřujícímu lékaři, který může zachytit první projevy zvýšené hladiny cukru v krvi během rutinního testu. Také může přijít na to, že máte prediabetes. To je stav, během kterého je hladina glukózy v krvi dlouhodobě vyšší, ale ještě nedosahuje hodnot, které jsou typické pro diabetes. Jde tedy o takové poslední varování.
Je to vlastně docela jednoduché a není se čeho bát. Lékař vám s největší pravděpodobností nařídí přijít na odběr krve nalačno, protože konzumace některých nápojů a prakticky všech potravin by mohla vést ke zkreslení výsledků. Následně lékař odebere vzorek žilní krve, který pošle na analýzu do laboratoře. Pro rychlé testování se používá glukometr s testovacími proužky, které dovedou vyhodnotit i kapku krve z prstu. Tato metoda je ale trochu méně spolehlivá.
Jak poznat vysoký cukr?
Bojíte se, že nedokážete správně rozpoznat signály těla, kterými vám dává najevo, že máte jít v dohledné době na kontrolu k lékaři?
Všímejte si hlavně:
- Zvýšené potřeby pít
- Zvýšené potřeby močit
- Neustálého hladu
- Únavy
- Rozmazaného vidění
- Náhlého úbytku hmotnosti (a to i přes zvýšenou konzumaci nejrůznějších jídel)
Že cukrovka pokročila poznáte podle toho, že problémy se začnou postupně zhoršovat.
Jak si změřit cukr v krvi?
Pokud vám lékař řekl, že máte prediabetes, diabetes nebo těhotenskou cukrovku, může vám nařídit pravidelné domácí měření hladiny krevního cukru glukometrem, které vám pomůže rychle zjistit, zda se vám daří problém s vysokým cukrem správně kompenzovat, nebo nikoliv. Jak ho ale správně provádět?
Někdy může být odborníkem doporučováno měření glukózy zhruba 2 hodiny po každém jídle. V krajním případě i v nočních hodinách.
Než se pustíte do měření, je kriticky nutné zajistit sterilitu jehly. Nejprve tedy vyčistěte přístroj, jehlu a místo, do kterého s ní budete píchat. V glukometru by navíc měly být správné testovací proužky. Test se provádí tak, že se jehlou píchnete do prstu a kapku krve umístíte na speciální proužek. Tento proužek změří, kolik glukózy je ve vaší krvi. Některé monitory používají krev z jiných částí těla než z prstů, což snižuje nepohodlí. Měřič zobrazuje výsledky hladiny cukru v krvi jako číslo na digitálním displeji. Následně si výsledky měření zapište do notesu.
Zároveň ještě jednou připomínáme, že měření glukózy glukometrem není tak spolehlivé, jako měření glukózy z žilní krve v ordinaci lékaře. Domácí měření tedy zcela nenahrazuje profesionálně provedené kontroly.
Hodnoty cukru v krvi a test na cukrovku
Glykemie v normě | Zvýšené riziko cukrovky | |
Hladina glykemie nalačno | do 5,5 mmol/l | od 5,6 do 7,0 mmol/l |
Hladina glykemie po jídle | do 7,5 mmol/l | od 7,6 do 11,0 mmol/l |
Příznaky začínající a pokročilé cukrovky
Kromě výše uvedených příznaků, ke kterým patří rozmazané vidění, únava, častější potřeba být nebo častější potřeba močit, existuje i mnoho dalších, které mohou poukazovat na to, že nemoc pokročila.
Patří k nim:
- Sladce, až ovocně, vonící dech
- Potíže s ledvinami (tmavá moč, bolest v zádech a bolest ledvin, chronické infekce močových cest…)
- Zvýšená hladina cholesterolu
- Vyšší krevní tlak
- Neuropatie (brnění nohou a rukou, pocit chladu, bolesti nebo tepla bez zjevného spouštěče, ztráta citu v končetinách…)
V případě, že některý z těchto problémů zaznamenáte, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Typy cukrovky
Mezi hlavní typy cukrovky patří cukrovka I. typu, která je vrozená, a kterou se nejčastěji daří zachytit u dětí a mladých dospělých. Není léčitelná, proto musí člověk, který jí trpí, celoživotně dodržovat dietu a léčbu. Cukrovka typu II bývá získaná, často souvisí se stárnutím a s nezdravým životním stylem. Někdy se ji daří dostat pod kontrolu zdravější životosprávou a užíváním doplňků stravy na podporu normální hladiny glukózy. Jejím předstupněm bývá prediabetes, kdy je zvýšená hladina glukózy, ale ještě ne tak moc, aby se dalo hovořit o cukrovce. Těhotenská cukrovka se vyskytuje u některých žen přechodně během těhotenství, jejím rizikem může být například vyšší porodní váha dítěte. I když po porodu obvykle zmizí, může zvyšovat riziko cukrovky typu II v budoucnu.
Jaké existují léky na cukrovku
Pokud lékař vyhodnotí, že to nejde jinak, může vám doporučit injekční aplikaci inzulinu. (Také ale existuje inzulinová pumpa, kterou často mají mladší lidé.) Také může doporučit Metformin, který se užívá na cukrovku typu II. Existují ale i Glitazony, Sulfonylurea a glinidy.
Lékař vybere nejlepší způsob léčby na základě toho, jaké vykazujete dlouhodobé výsledky a na základě toho, jak vážné máte potíže.