V průběhu každého dne toho potřebuje většina z nás opravdu dost stihnout. Je proto naprosto pochopitelné, že si ke konci dne potřebujeme kvalitně odpočinout. Jenže, nadměrná únava, nebo neustále se opakující myšlenky a obavy, mohou způsobovat problémy s nespavostí. Existuje na nespavost nějaká léčba? A mohou vám od ní nějak pomoci bylinky?
Spousta lidí se domnívá, že nespavost znamená jen nekonečné noční popocházení po bytě, nebo domě. Ve skutečnosti ale může zahrnovat i širokou škálu dalších příznaků, které vás v souvislosti s ní nemusí napadnout. Patří mezi ně například horší schopnost usnout, probouzení s únavou, i přesto, že jste spali po dobu několika hodin, a každodenní nedostatek energie.
Aby toho nebylo málo, hodně lidí, kteří trpí nespavostí, mohou mít potíže se změnami nálad, podrážděností a zhoršenou koncentrací. Určitě byste tedy neměli brát nespavost na lehkou váhu a měli byste s ní začít něco podnikat.
Jaké varianty máte k dispozici? To vám nastíníme níže.
Bylinky na podporu spánku
Když se řekne nespavost, spousta lidí si okamžitě vybaví léky na spaní, které se vydávají na předpis. Samozřejmě, tyto léky bývají účinné, problém je ale v tom, že obvykle neřeší důvod toho, proč nemůžete spát. Po nějaké době si na nich navíc můžete vypěstovat závislost, takže i lékaři přistupují k jejich předepisování s maximální opatrností.
Z toho důvodu je určitě vhodnější začít tím, že vyzkoušíte bylinky na podporu spánku. Někdy bývají dostupné ve formě čajů, ale dají se sehnat i bylinné komplexy, které se užívají ve formě doplňků stravy na podporu spánku.
Tyto doplňky stravy často obsahují:
- Meduňku
- Kozlík lékařský
- Heřmánek
- Mučenku
S dobrým spánkem se tradičně spojuje i levandule, jejíž vůně dovede snížit hladinu stresu a úzkosti, a dovede podpořit kvalitu vašeho nočního odpočinku. Pokud tedy chcete vyzkoušet aromaterapii, levandulový éterický olej by rozhodně neměl chybět ve vaší povinné výbavě.
Co vyzkoušet dalšího?
Na kvalitu spánku má vliv i mnoho dalších faktorů. V první řadě je vhodné mít kvalitní závěsy, nebo žaluzie, které zajistí, že v ložnici nastane absolutní tma. Pokud si ani jednu z těchto variant nemůžete dovolit, dobrou pomocnicí je i oční maska na spaní. V případě, že máte v ložnici hluk, pomůže vám přestěhování postele do klidnější části obydlí, nebo používání špuntů do uší.
Na spánek má dále pozitivní vliv:
- Omezení zpráv před spaním
- Omezení modrého světla před spaním (obvykle se doporučuje přestat sledovat jakoukoliv obrazovku alespoň 2 hodiny před ulehnutím do postele)
- Nižší teplota v místnosti (obvykle se doporučuje teplota okolo 20 °C)
- Meditace a jóga
- Uklidňující sprcha, nebo koupel
- Malá a chuťově spíš neutrální večeře
Také ale můžete vyzkoušet čtení knihy před spaním, nebo poslouchání zvuků přírody. Hodně lidí si pochvaluje zvuk deště, zpívání velryb a zpěv ptáků.
Klasická léčba nespavosti
Jak můžete vidět, na problémy s nespavostí můžete vyzkoušet široké spektrum tipů a triků. Je tedy docela dobře možné, že vám některý z nich pomůže a o návštěvě lékaře přestanete přemýšlet.
Pokud už ho ale z nějakého důvodu vyhledáte, může vám doporučit pravidelné docházení k psychologovi, nebo k terapeutovi. Také může docházet k restrikcím spánku. Během této techniky dochází k omezení doby, kterou strávíte v posteli, což může u někoho vyvolat snadnější usínání. Někdo také doporučuje vystavení těla jasnému světlu.
Součástí tradiční léčby nespavosti je i již zmíněné podávání léků na spaní, které často bývají až poslední možností, po které odborníci sahají, když vše ostatní selže.
Také vám bylinky na spaní už pomohly?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/insomnia – Vše o insomnii (anglicky)
https://www.healthline.com/health/insomnia-concerns – Vliv insomnie na tělo (anglicky)
https://www.milujspanek.cz/nespavost-insomnie/ – Nespavost (insomnie) – příčiny a jak se ji zbavit (česky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na podporu spánku (anglicky)