Přemýšlíte o tom, že uděláte dobrou věc? V tom případě je docela dobře možné, že se rozhodnete pro darování krve. Abyste tak ale mohli učinit, musíte splňovat široké spektrum poměrně dost specifických podmínek. Co obnáší darování krve? A čeká vás po darování krve nějaká odměna?
Pokud sledujete zprávy, poměrně často se v nich můžete setkat s výzvami nemocnic, aby se lidé nebáli přijít darovat krev. (Protože jí často mají málo.) Možná jste od přírody altruisté, takže možná budete na takovou prosbu slyšet a rozhodnete se zavítat do nejbližšího odběrného centra.
Přečtěte si: Jaké existují druhy cukrovky?
Jenže, váš ušlechtilý nápad může být zakončen tím, že vás z centra pošlou domů. Třeba kvůli tomu, že nesplňujete podmínky pro dárcovství.
Na co se tedy před odchodem z domova připravit?
Zdravotní předpoklady pro dárce krve
Začneme tím, že se seznámíme se zdravotními předpoklady, které musí splňovat každý dárce a dárkyně. V případě, že je nesplňujete, není možné krev pro zdravotnické zařízení darovat.
Obecné podmínky:
- Věk mezi 18-65 let (s tím, že první odběr u vás proběhl do 60 let)
- Tělesná hmotnost minimálně 50 kg
- HIV negativní
- Nemám historii žloutenky typu B/C
- Nemám historii onemocnění malárií
- Nejsem alkoholik
- Nemám vážné chronické fyzické nebo psychiatrické onemocnění
- Nežiji rizikovým způsobem (nejsem promiskuitní, neužívám drogy…)
- Nebyl jsem mezi lety 1980-96 více než 12 měsíců v Anglii
I když tyto podmínky splníte, ještě nemáte vyhráno. Dobře se totiž musíte cítit i v den plánovaného odběru krve.
Musíte se cítit zdraví. Nesmíte být aktuálně nemocní nebo v pracovní neschopnosti. Nemáte zranění ani opar. V posledním týdnu jste nebyli na ošetření chrupu a v posledních 14 dnech jste neužívali antibiotika. V posledním měsíci jste neměli klíště a nebyli jste vystaveni žloutence typu B (což zahrnuje i očkování). V posledních 2 měsících jste se nenechali očkovat proti neštovicím. V posledních 4 měsících jste si nebyli nechat dělat piercing, nebyli jste na operaci a neprodělali jste ani endoskopické vyšetření.
Co se týče specificky žen, nesmí být těhotné a od posledního porodu uplynulo alespoň 6 měsíců. Ženy by také neměly darovat krev v době menstruace a cca 2-3 dny po jejím skončení.
V některých případech mohou odběrová místa vyžadovat i splnění dalších podmínek. Například mohou od odběru odrazovat lidi s větší krvácivostí, lidi po zhoubném onemocnění a podobně. Jak tedy můžete sami vidět, základních podmínek pro darování krve existuje obrovské množství a ne každý je dokáže splnit.
Přečtěte si: Vše o hypoglykemii
Co jíst před odběrem krve
Starat se musíte i o to, co se může jíst a pít před odběrem krve. Protože i v této oblasti existují určitá pravidla, kterých byste se měli držet. (Rozhodně není vhodné chodit na odběrné místo s lačným žaludkem.) V neposlední řadě se starejte o to, co pijete a jíte, i 14 hodin před odběrem, protože i to, co si dáte v tomto časovém úseku, pak může ovlivnit celý proces.
Oněch 14 hodin před odběrem vynechejte jídla s obsahem tuku a alkohol. Dále se doporučuje pít hodně vody a odpočívat.
V den odběru lehce posnídejte. Vhodný je třeba rohlík, kmínový nebo toustový chléb, suchary, dětské piškoty, kukuřičné lupínky, med, ovoce, zelenina, džem atd. Naopak si nedávejte mléčné výrobky, vejce, celozrnné pečivo, olejnatá semena a ořechy. Káva by se měla pít bez mléka či smetany, ideální je obyčejná voda.
Přečtěte si: Víte, co znamená cukr v moči?
Rizika darování krve
Darování krve s sebou nese i určitá rizika, kvůli kterým byste si ho měli pořádně rozmyslet.
Mezi ta nejhlavnější patří:
- Dehydratace
- Závrať, mdloba a motání hlavy
- Únava
- Modřina
- Infekce
Co mě čeká po příchodu?
V první řadě budete muset ve svém okolí najít akreditované odběrné místo. Poměrně často se nachází ve velkých nemocnicích, takže primárně se můžete dívat tam. Po příchodu vás dále čeká screening, jehož součástí je počáteční krevní test. (V jeho průběhu se mnoho lidí dozví, že jsou například HIV pozitivní, nebo že trpí jinou chorobou, kvůli které nemohou krev darovat.) Dále budete vyplňovat dotazník, ve kterém jsou otázky zabývající se vaší rodinnou anamnézou. A pak také počítejte s fyzickým vyšetřením. Ženy mohou plnou plazmu darovat jednou za 4 měsíce, muži jednou za 3 měsíce.
Když bude vyhodnoceno, že patříte k vyhovujícím kandidátům, můžete na odběr, který trvá pár minut.
Tip: Tohle dovede neléčená cukrovka
Odměna za odběr
V případě, že jde o bezpříspěvkový odběr, můžete uplatnit odečet ze základu daně v hodnotě 3 000,-. V úhrnu však můžete uplatnit nanejvýš 15 % ze základu daně za zdaňovací období.
V případě, že půjdete na komerční odběr, dárci mohou získat odměnu v horizontu několika stokorun.
Co si z toho vzít?
Především to, že krev by měli jít darovat opravdu jen perfektně zdraví lidé, kteří splňují všechny podmínky odběrného místa. Je totiž důležité, aby se v případě nutnosti k potřebným dostala nezávadná krev.
Na druhou stranu, i když podmínky nevědomky nesplníte, vše potřebné zjistíte při kontrolním odběru před samotným darováním, takže na základě toho můžete začít řešit svůj zdravotní stav. (Tím ale neříkáme, že má darování krve vynahrazovat prevenci u vašeho praktického lékaře.)
Po každém odběru také nezapomeňte odpočívat a pijte dostatek tekutin, protože tělo se musí po tomto zákroku regenerovat.
Darovali jste někdy krev?