Máte doma tlakoměr a na základě toho se domníváte, že si dokážete kdykoliv spolehlivě změřit krevní tlak? I když jde samozřejmě o bod k dobru, který je důležitý pro monitoring osobního zdraví, měli byste vědět, že měření krevního tlaku může ovlivňovat několik častých chyb, které mohou snadno zkreslit výsledek. Jak to tedy dělat správně?
Pokud zažíváte dlouhodobý stres, pak byste si měli krevní tlak dlouhodobě hlídat, protože emoční stav může mít negativní dopad na jeho dlouhodobé zvýšení. A monitoring může vyžadovat například i cukrovka nebo jiné chronické onemocnění.
Přečtěte si: Problém zvaný záchvatovité přejídání
Problém je v tom, že většina lidí nepatří ke zkušeným zdravotníkům. Často se tedy i v dobré víře dopouštíme chyb, kvůli kterým nám může vyjít nízký tlak, vysoký tlak nebo normální tlak v situaci, kdy tomu tak ve skutečnosti vůbec není.
Díky tomuto jednoduchému průvodci to ale příště jistě hravě zvládnete a získaný výsledek bude co nejvíce odpovídat skutečnosti.
Špatné načasování měření
Jedním z hlavních problémů, který může výsledky měření zkreslovat, je měření tlaku ve špatnou chvíli.
Nedoporučuje se po:
- Cvičení nebo namáhavé fyzické aktivitě
- Kouření
- Stresující situaci
Měřit se nemá význam ani ve chvíli, kdy máte nějakou intenzivní bolest nebo vám není dobře a máte třeba teplotu. Některé z výše uvedených bodů mohou podpořit zvýšení krevního tlaku i u zdravého člověka. Lékař navíc těžko vyhodnotí, zda ke zvýšení tlaku došlo na základě nemoci nebo nemoc byla způsobena vyšším krevním tlakem. Zkuste tedy měření o chvíli odložit. I kdyby mělo jít o pět minut před měřením, vyplatí se chvíli počkat.
Záleží i na tom, v jaké jste poloze
Během měření tlaku je zcela nevhodné křížit nohy přes sebe. Když navíc budete během měření ležet, tlak může být při měření vyšší. Nejlepší je tedy v jeho průběhu klidně a uvolněně sedět.
Mluvení
Aby toho nebylo málo, výsledky měření může ovlivnit i to, zda v jeho průběhu mluvíte. Tlak může dokonce reagovat i na teplotu okolního prostředí.
Mezi další hříchy pak patří i:
- Používání nekvalitního přístroje
- Špatná velikost manžety a její špatné umístění
- Měření tlaku na židli bez opěrky (pokud není, lze položit i ruku na stůl)
Zjednodušeně řečeno, měření krevního tlaku je opravdová alchymie. Podle některých se vyplatí před měřením dokonce vyprázdnit i močový měchýř. Když ale budete dodržovat všechna doporučení, výsledky domácího měření by měly být nejblíže výsledkům v ordinaci lékaře.
Měříte si doma pravidelně krevní tlak? A zjistili jste, že v průběhu měření děláte některou z výše uvedených chyb?