Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko infarktu, mrtvice, cukrovky, metabolického syndromu i potíží se zrakem nebo ledvinami. Snížit jej můžete i přírodní cestou. Pomůže vám těchto sedm bylinek nebo koření. Podívejte se, které to jsou.
Vysoký tlak má často nenápadné příznaky. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je závažné zdravotní onemocnění. Za velmi rizikové jsou považovány hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg. Pro soustavné snižování krevního tlaku se předepisují léky a doporučuje se změna životosprávy. Vysoký tlak se dá totiž velmi dobře regulovat právě úpravou jídelníčku. Bylinky a koření k tomu hodně napomáhají.
Přírodní léčba vysokého tlaku
Se změnou životosprávy souvisí i zařazení přírodních produktů, bylin a koření, které mohou krevní tlak snižovat. S bylinkami i kořením však vždy zacházejte obezřetně, protože mohou mít ve velkém množství nežádoucí vedlejší účinky. I když fungují především jako podpůrná léčba, poraďte se o jejich konzumaci raději s lékařem. Mohou být však skvělým pomocníkem.
7 nejúčinnějších bylinek na vysoký tlak
1. Bazalka
Oblíbená bylinka skvěle dochutí různé potraviny. Bazalka navíc obsahuje eugenol, který blokuje určité látky stahující krevní cévy. Díky tomu podle studií může snižovat krevní tlak. Bazalka má navíc i celou řadu dalších účinků pro podporu mozkové činnosti a zlepšení imunity. Používat ji můžete samostatně, nebo i ve směsi provensálského koření. Bazalku přidávejte do těstovin, polévek, salátů nebo při pečení masa. Optimální denní porce je pár lístků nebo menší hrst sušené bylinky.
2. Česnek
Starý dobrý a léty prověřený česnek v našem těle zvyšuje obsah oxidu dusnatého, který pak velmi dobře uvolňuje krevní cévy. Tím umožňuje v krevním oběhu volný průtok krve a snižuje krevní tlak. Je to vynikající prostředek na podporu imunity, funkce mozku, detoxikace těla a zachování energie. Přidávejte si ho do polévek, salátů, pomazánek, dresinků i omáček a nezapomeňte na tradiční topinky s česnekem. Optimální porce je jeden stroužek denně.
3. Zázvor
Štiplavý, výrazný a aromatický zázvor podle výzkumů zlepšuje krevní oběh, uvolňuje svaly kolem cév a snižuje krevní tlak. Stejně jako česnek podpoří očistu těla, imunitu i zvýšení energie. U zázvoru a česneku si dávejte pozor na jejich zahřívací účinky, které vám někdy mohou způsobit podráždění žaludku či žlučníku. Na tyto potíže můžeme doporučit třeba mátu. Zázvor si můžete vypěstovat snadno i doma. Je opravdu všestranný a můžete jej přidávat do čaje, sladkých i slaných pokrmů. Postačí asi 3 centimetry dlouhý kousek oddenku na jednu porci.
4. Kardamon
Studie zkoumající účinky indického koření s názvem kardamom prokazují snížení krevního tlaku po konzumaci 2x denně 1,5 gramu kardamomového prášku po dobu 12 týdnů. Aromatický kardamon se hodí do polévky, dušených i zapečených pokrmů, nebo třeba do čaje. Využijete jej i jako koření ve sladké kuchyni. Přidejte si jej do ovocného salátu, koláče, čokolády či kávy a budete nadšení.
5. Hloh obecný
Pro snížení krevního tlaku se užívá hloh obecný zejména v tradiční čínské medicíně. Jeho výtažky mají celou řadu přínosů pro zdraví kardiovaskulárního systému, včetně snižování krevního tlaku a cholesterolu. Jde o léty prověřeného pomocníka při zmíněných potížích. Dopřejte si denně čaj z hlohových lístků nebo si kupte v lékárně tekutý extrakt či pilulky.
6. Levandule
Levandule má něžně fialovou barvu a výraznou vůni. Pomáhá na podporu zdravého srdce. Podle průzkumů a výzkumů mají její výtažky potenciál snižovat srdeční tep i krevní tlak. Zakoupíte ji i ve formě doplňku stravy s levandulí v lékárně. Její listy použijte jako koření, stejně jako rozmarýn, tedy hlavně do pečiva, při pečení masa, zapékání zeleniny, ale i do omáček či salátů. Na jednu porci stačí menší hrst. Dejte si levandulový čaj, vyrobte si levandulový sirup nebo levandulovou limonádu.
7. Kočičí dráp
Pro snížení krevního tlaku, léčbu hypertenze i neurologických poruch byl vždy v tradiční čínské medicíně používán i kočičí dráp, Uňa de gato či Vilcacora. Podle mnoha studií a výzkumů snižuje krevní tlak svým působením na vápníkové kanály v buňkách. Prodává se ve formě doplňku stravy v lékárnách a specializovaných obchodech se zdravou výživou. Dá se koupit i online.