Jak se projevuje cukrovka u psů a koček

publikováno , naposledy aktualizováno 2. 6. 2020

Říká se, že domácí mazlíčci věrně odrážejí zdravotní stav svého majitele. Nezřídka se proto setkáváme s tím, že zvířata onemocní cukrovkou. Zatímco ale o cukrovce u lidí toho víme celkem hodně, o té u zvířat nemáme obvykle moc jasno. Po přečtení tohoto článku se to ale rychle změní.

Kočky a psi nás provázejí životem už od nepaměti. Nejde jen o to, že hlídají dům, nebo loví myši, ale i o to, že jsou našimi společníky v osamělých chvílích. Proto se stává, že je považujeme za právoplatné členy rodiny, o které s láskou pečujeme a staráme se o to, aby s nimi bylo všechno v pořádku.

Jak se projevuje cukrovka u psů a koček

Jenže, přiznejme si, že ani naši zvířecí přátelé nemládnou. Občas za rozvoj nějaké nemoci, nebo zdravotního problému může genetika, nebo nehoda. Vše se dá naštěstí řešit v ordinaci veterináře, který dovede zvířatům ulevit i od největších bolestí. Jednou z nemocí zvířat, kterou nemusíme na první pohled postřehnout, je cukrovka

Dnes si povíme, jak ji u svého psa nebo kočky spolehlivě poznáte i vy.

Jak se projevuje cukrovka u zvířat?

To, zda máš váš zvířecí parťák cukrovku zjistíte tak, že ho začnete bedlivěji sledovat. Cukrovka u zvířat se totiž v mnoha ohledech projevuje příznaky, kterými při ní trpíme i my.

Cukrovka se projevuje:

  • Zvýšenou potřebou močit (což může náhle vést k nehodám, které nebyly dříve obvyklé)
  • Zvýšenou potřebou pít
  • Zvýšenou potřebou jídla
  • Viditelným úbytkem na váze
  • Únavou a nedostatkem energie
  • Potížemi se zrakem
  • Slabostí dolních končetin
  • Infekcemi trávicího ústrojí
  • Selháním ledvin

Zajímavé je to, že některé příznaky jsou typičtější pro kočky a jiné zase pro psy. Většina bodů z výše uvedeného seznamu je ale společná.

Cukrovka u koček

Jak se projevuje cukrovka u psů a koček

I když jsou kočky považované za vitální zvířata, občas se zhorší jejich kondice. Následkem tohoto jevu je pak rozvoj cukrovky. Její zanedbávání může vést k pozvolnému úbytku, nebo naopak nárůstu hmotnosti, k únavě a k nezájmu kočky o cokoliv, co měla dříve ráda. V nejhorších případech vede cukrovka až ke smrti. Proto je vhodné neponechávat nic náhodě a zajímat se o její zdraví co nejdříve to jde.

Mezi hlavní příznaky cukrovky u koček patří:

  • Zvýšená potřeba močit
  • Slabost zadních končetin
  • Žíznivost

Hodně na pováženou je i zvyšující se hmotnost kočky, která má najednou potřebu se přejídat. To by mohlo znamenat, že dřívější přísun krmiva jí nestačí k tomu, aby ho přeměnila na energii, kterou potřebuje k životu.

Cukrovka u psů

Cukrovka u starších psů je celkem častá věc. I přesto by se měl každý majitel zvířete snažit, aby ji co nejvíce oddálil, nebo k ní v ideálním případě vůbec nedošlo. To je ale občas celkem složité, protože pro toužebný pohled psích očí ve chvíli, kdy držíme nějakou pochoutku, by člověk udělal prakticky cokoliv. (Kdo má v tomto ohledu slabou vůli, ten by si měl uvědomit, že sice na chvíli uspokojí chutě zvířete, ale dlouhodobě mu tak jenom škodí.)

Jak se projevuje cukrovka u psů a koček

Cukrovka psů se projevuje:

  • Zvětšenou potřebou pít
  • Zvýšenou potřebou močit
  • Váhovým úbytkem
  • Zvýšenou potřebou se krmit/ztrátou chuti k jídlu
  • Problémy se zrakem
  • Depresivním chováním
  • Zvracením

V případě, že se u vašeho psa projeví některý z výše uvedených příznaků (klidně jich může být i několik najednou), na nic nečekejte a pro jistotu se spojte se svým veterinářem. Zvracení může být průvodním jevem horšího průběhu cukrovky, který by mohl být pro vašeho psa při jeho zanedbání i smrtelný. Pes a cukrovka spolu prostě nejdou do kopy.

Léčba cukrovky u zvířat

Vzhledem k tomu, že se cukrovka u koček více podobá cukrovce 2. typu u lidí, pomáhá, když se jim nasadí inzulinová terapie a dojde ke změně jejich jídelníčku. (Při jeho dodržování a po ztrátě nadbytečné hmotnosti se stav kočky obvykle viditelně zlepší.) 

Aby vše probíhalo bez jakéhokoliv problému, neobejdete se bez pravidelných prohlídek u veterináře, který kočku několikrát do roka prohlédne a zváží, zda nebude nutné její léčbu nějak upravit. Co se týče dávkování inzulinu, vždy se řiďte tím, co vám řekne doktor. V případě, že byste s jeho množstvím hýbali to může mít na vaši kočku negativní vliv.

Zajímavé je, že cukrovka u psů se více podobá cukrovce 1. typu u lidí. (Jak víme, je způsobená fungováním těla, nikoliv nevhodným životním stylem.) Proto se u nich přistupuje k pravidelnému a mnohdy celoživotnímu podávání inzulinu

Pokud chcete, aby bylo vaše domácí zvíře zcela v pořádku, je vhodné si všímat jeho chování a neignorovat odchylky od běžného standardu. Kdo ví? Třeba mu tak zachráníte život.

Bojuje váš domácí mazlíček s cukrovkou? Zkušenosti s jeho léčbou nám napište do komentářů pod článkem.

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář