Hodnoty cukru v krvi [TABULKA]: Co je málo a co moc?

publikováno

Začínáte sledovat hodnoty cukru v krvi, ale nevíte, jak se v nich máte správně orientovat? Chcete vědět, od jaké hodnoty hrozí diabetes nebo jak úspěšně se vám ho daří držet na uzdě? Právě to vám prozradí naše chytré tabulky!

Diabetes je chronický zdravotní problém, během kterého má tělo potíže s citlivostí a produkcí dostatečného množství inzulinu. Následkem toho je krevní cukr dlouhodobě zvýšený, což vede k řadě přidružených zdravotních komplikací. Mezi hlavní tipy pro život s diabetem proto patří hlídání glykemického indexu potravin, pohyb, ztráta hmotnosti a celá řada dalších kroků, které mohou přispět k úpravě zdravotního stavu.

Co když ale do tohoto tématu teprve pronikáte a nevíte, jaké hodnoty měření jsou považovány za normální a které až tak ne?

Na to se teď půjdeme společně podívat!

Hodnoty krevního cukru u zdravých lidí

krevní cukr hodnoty tabulka

Glykemie v normě Zvýšené riziko cukrovky Vysoká pravděpodobnost cukrovky
Hladina glykémie nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l   7,1 mmol/l a více
Hladina glykémie po jídle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l 11,1 mmol/l a více

Hodnoty krevního cukru u diabetika

Výborně léčený diabetes Uspokojivě léčený diabetes Neuspkojivě léčený diabetes
Hladina glykémie nalačno od 4,0 do 6,0 mmol/l od 6,1 do 8,0 mmol/l 8,1 mmol/l a více
Hladina glykémie po jídle od 5,0 do 7,5 mmol/l od 7,6 do 9,0 mmol/l 9,1 mmol/l a více

Hodnoty krevního cukru u těhotenské cukrovky

Doba měření glykemie Cílová hodnota při měření glukometrem
nalačno do 5,3 mmol/l
60 min. po jídle do 7,8 mmol/l
120 min. po jídle do 6,7 mmol/l

Tipy na udržení normální hodnoty krevního cukru

tipy na snížení krevního cukru

Jedním z nejdůležitějších kroků, které vedou k prevenci cukrovky, anebo alespoň předchází jejímu zhoršování, je pravidelné měření hladiny krevního cukru. A to jak v ordinaci lékaře, tak glukometrem doma.

Také je klíčové dodržování zdravé životosprávy, která by měla zahrnovat dostatek tekutin (nejlépe vody), dostatek spánku, pohyb a zdravější jídelníček. V něm by mělo být minimum průmyslově zpracovaných potravin, polotovarů a výrobků, které obsahují přidaný cukr.

Naopak je důležitá vláknina a doplňování kvalitních bílkovin, které dovedou zasytit i na delší dobu. Co se týče velikosti porcí, upřednostňujte menší, které však budete jít častěji v průběhu dne. Následkem toho by neměla křivka krevního cukru tolik vyletět.

Vzhledem k tomu, že mohou během léčby diabetes vznikat další komplikace, rozhodně nešlápnete vedle ani s redukcí hmotnosti a s pravidelným měřením krevního tlaku. A naprosto určitě nezanedbávejte ani kontrolní preventivní prohlídky.

I když by se mohlo zdát, že je to vše, ve skutečnosti můžete mít v rukávu ještě jeden dobrý tip. Tím je přírodní doplněk stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, který bylinkami, vitamíny a dalšími látkami přírodního původu podporuje normální hladinu glukózy v krvi.

Mezi tradičně používané v tomto směru patří třeba kombinace gymnemy sylvestre, berberine, skořice cejlonské a kyseliny alfa-lipoové.

Hlídáte si hladiny krevního cukru?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář