Glykemický záchvat, nebo také hypoglykemie, je velmi vážný stav, v jehož průběhu dojde k poklesu krevního cukru pod hodnotu 3,3 mmol/l. Tento jev doprovází doprovodné příznaky, které mohou v krajních situacích ohrožovat život, proto se podíváme na to, jak ho poznáte a jaká při něm existuje první pomoc.
Hypoglykemický záchvat je jednou z komplikací, se kterou se musí potýkat lidé s diagnostikovaným (ale i nediagnostikovaným) diabetem. Za normálních okolností je hladina glukózy v rozmezí 3,5 až 5,6 mmol/n. Když dojde k poklesu, může to napáchat opravdu mnoho škod.
Zajímavostí je, že mírnou hypoglykemii mohou mít i zdraví lidé. Specificky může k tomuto jevu docházet při nedostatečném příjmu potravy, nebo v průběhu nějaké namáhavé činnosti.
Co dalšího byste měli o glykemickém záchvatu vědět? Na to se zaměříme níže.
Příznaky hypoglykémie
Příznaky hypoglykémie se většinou objeví náhle, bez předchozího varování. Z toho důvodu je vhodné sledovat svůj stav a v případě nutnosti ovládat první pomoc.
Glykemický záchvat se projevuje:
- Třesem
- Úzkostí a nervozitou
- Pocením
- Zimnicí
- Netrpělivostí
- Zmateností
- Rychlým srdečním tepem
- Nevolností
- Hladem
- Rozmazaným viděním
- Bolestí hlavy
- Nočními můrami
V opravdu krajních situacích může dojít i ke kolapsu, ke kómatu nebo k výskytu křečí.
První pomoc
Pokud někdo vykazuje příznaky glykemického záchvatu a víte, že jde o diabetika, měli byste mu nabídnout změření hladiny krevního cukru. Pokud není hladina krevního cukru v normě, měli byste uplatnit pravidlo 15-15. To znamená, že člověk se záchvatem by měl sníst 15 g karbohydrátů a za 15 minut by měl znovu zkontrolovat hladinu svého krevního cukru. Pokud je hladina krevního cukru stále nízká, měl by opět sníst 15 g karbohydrátů. Po 15 minutách by se měla opět zkontrolovat hladina krevního cukru. Takto by se mělo pokračovat až do chvíle, kdy bude krevní cukr v požadovaných hodnotách.
Pokud nevíte, co přesně můžete takovému člověku dát, aby to odpovídalo 15 g, zkuste:
- Půl hrnku džusu
- 1 lžíci cukru, medu nebo kukuřičného sirupu
- 3-4 glukózové tablety
- Několik gumových medvídků nebo tvrdých bonbónů (s tím, že si gramy rozpočítáte podle obsahu balení)
Jakmile se dostane krevní cukr do rovnováhy, někteří lidé mají chuť na hodnotnější jídlo, které pomůže předejít dalšímu propadu krevního cukru.
Pokud je hypoglykémie těžká, lidé nemusí být schopni něco sníst nebo vypít. V takové chvíli zavolejte rychlou záchrannou službu. Poté se řiďte instrukcemi operátora, který s vámi bude až do příjezdu na telefonu. (Za předpokladu, že to bude potřeba.)
Prevence hypoglykémie
Pro diabetiky je extrémně důležité, aby hlídali normální hladinu svého krevního cukru. Také choďte na preventivní prohlídky ke svému ošetřujícímu lékaři, který bude hlídat hladinu cholesterolu a váš krevní tlak.
Dále pomáhá:
- Nikotinová abstinence
- Diabetická dieta
- Správně zvolený pravidelný pohyb
- Užívání léků
Pomáhali jste někdy člověku s hypoglykémií? Pokud ano, věděli jste, jak máte postupovat?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypoglykemie – Hypoglykemie (česky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/hypoglycemic-episode – Hypoglykemický záchvat (anglicky)
https://www.verywellhealth.com/hypoglycemic-attack-5116065 – Glykemický záchvat (anglicky)