Průvodce těhotenstvím v prvním trimestru

publikováno

Těhotenství dělíme na tři trimestry, které mají různou délku. Trimestry jsou definovány podle období růstu a vývoje dítěte. Podívejme se, jak první trimestr probíhá a na co si dát pozor v první části těhotenství.

První trimestr začíná předpokládaným datem početí a zahrnuje prvních 12 týdnů těhotenství. Na začátku prvního trimestru je vajíčko oplodněno spermií. V této době se pomalu začínají objevovat první příznaky těhotenství. Nedostaví se menstruace, projeví se ranní nevolnosti, napětí v prsou, únava nebo třeba bolesti hlavy.

Průběh prvního trimestru

Během prvního trimestru má vývoj dítěte největší rozsah. Zakládají se všechny orgánové soustavy. Na jeho konci je už plod podobný člověku a má všechny končetiny, hlavu i tělo. Na hlavě se postupně vyvíjejí rty, oči s víčky a uši. S vývojem končetin přichází i pohyby, nejprve zaznamenatelné jen ultrazvukem. První trimestr těhotenství je důležitý pro vývoj miminka a je třeba si dát pozor.

Průvodce těhotenstvím v prvním trimestru

1. týden – těhotenství první trimestr

Prvním týdnem těhotenství je poslední týden menstruace před početím a slouží k výpočtu porodu. Jezte kyselinu listovou pro správný vývoj nervové soustavy dítěte.

2. týden – čas početí

Druhý týden je čas ovulace a početí, kdy se spermie oplodní vajíčko. Jedna buňka obsahuje informaci obou rodičů a vniká plod.

3. týden – první příznaky

Objeví se první příznaky. Kolem plodu vzniká plodová voda, ze které se tvoří plodový vak. Embryo přijímá kyslík a živiny díky jednoduché oběhové soustavě.

4. týden – bez menstruace

Nedostaví se menstruace a v krvi se objevuje těhotenský hormon HCG a další hormony. Gynekolog už může zjistit, že jste těhotná.

5. týden – zvýšená vnímavost

Žena bývá přecitlivělá v důsledku hormonálních změn. Embryo má 2 mm, formuje se mu jednoduché srdíčko a oběhový systém, srdce začíná pulzovat a proudit krev.

6. týden – viditelnější příznaky

Přichází napětí v prsou a podbřišku, zvýšená únava, ranní nevolnosti, nechutenství a nesnášenlivost pachů či různé chutě. Dítě má základy končetin, jako první ramena.

7. týden – ultrazvuk

Na ultrazvuku je embryo dlouhé 4 – 8 mm, na hlavě má výstupky pro oči, základ úst a nosu. Slyšet je tlukoucí srdíčko v tempu 150 úderů za minutu, což je asi 2x rychleji než u dospělého člověka.

8. týden – těhotenský průkaz

Mezi 8 – 10. týdnem dostanete těhotenský průkaz a začnete chodit do prenatální poradny. Váhový přírůstek bude asi 1,5 kg. Plod má vytvořené základy všech orgánů a začíná klíčový vývoj zrakového a sluchového ústrojí.

9. týden – čas hormonálních změn

Plod má tvar písmene C, měří 22 – 30 mm, váží 4 gramy. Přicházejí hormonální výkyvy. Kromě HCG se zvyšují i hodnoty progesteronu a estrogenu.

10. týden – reflexy

U plodu začínají fungovat první reflexy a dá se poznat, zda čekáte chlapečka nebo holčičku. Při únavě více spěte a při práci v rizikovém prostředí si dávejte pozor.

11. týden – pitný režim a zdravá strava

Dodržujte pitný režim a zdravě se stravujte. Dítě měří 44 – 50 mm, váží 8 gramů a začínají mu dozrávat vnitřní orgány.

12. týden – Konec prvního trimestru

Dítě měří 6 – 7 cm. Potřebuje klidné prostředí, vnímá okolní podněty, pokračuje vývoj orgánů a genitálií. Výživu přebírá placenta, začíná fungovat imunitní systém, kostra se zpevňuje a produkují hormony. Vědci se domnívají, že v tomto období začíná dítě poznávat chutě a pachy. U matky se může objevit krvácení z dásní a potíže se zuby.

Průvodce těhotenstvím v prvním trimestru

Screening v prvním trimestru

Odběr krve neboli biochemie se provádí od 10. do 12. týdne těhotenství. Laboratoř vyhodnocuje z odebraného vzorku pravděpodobnost výskytu Downova syndromu. Úspěšnost ultrazvukového vyšetření s biochemií je více než 95 %. V laboratoři se zjišťují hodnoty PAPP-A a free beta hCG.

Ultrazvuk se dělá od 12. do 14. týdne těhotenství a odhalí vývojové vady plodu. Děti s Downovým syndromem neboli trizomií 21. chromozomu, postrádají nosní kůstky v obličeji. Až ¾ plodů vykazuje zvýšenou tloušťku prosáknutí záhlaví, tzv. NT – nuchal translucence. Ultrazvuk měří zvýšené šíjové projasnění mezi kůží a podkožím. Nadlimitní hodnoty o 3 mm se potvrzují ještě vyšetřením krve.

Výsledky testu s pravděpodobností výskytu onemocnění plodu obdrží po screeningu nastávající matka ve zprávě od lékaře. V případě patologického nálezu se provádí další vyšetření, jako je amniocentéza – odběr plodové vody, CVS  – odběr choriové tkáně či genetický ultrazvuk s fetální echokardiografií.

Průvodce těhotenstvím v prvním trimestru

Na co si dát pozor?

– špinění, krvácení a potrat v prvním trimestru

Špinění v I. trimestru těhotenství může být signálem hrozícího potratu. Návštěva gynekologa je vždy na místě. Náhlé křečovité bolesti břicha spojené s vaginálním krvácením, většinou s tmavou krví, se nejčastěji objevují právě v tuto dobu.

– bolest břicha v prvním trimestru

Bolesti a křeče mohou být ukazatelem potratu, ale mohou mít i banální příčiny. Může jít o zhoršené zažívání, nevolnosti a nadýmání či pálení žáhy. Pocity pnutí nebo tahu má na svědomí natahující se skupin vazů při růstu dělohy.

– sex v prvním trimestru

V prvním trimestru těhotenství se sexu v jakékoli poloze bát nemusíte. S narůstajícím bříškem je vhodnější poloha z boku nebo zezadu, kdy by se neměl penis zavádět příliš hluboko. Pokud lékař sex nezakáže, kvůli riziku krvácení v prvním trimestru a předčasných stahů dělohy, nemůže sexuálních styk ohrozit či poškodit plod.

Průvodce těhotenstvím v prvním trimestru

Závěr

Placentou se k plodu dostávají z potravy živiny i škodlivé látky ze stravy. Proto nekonzumujte potraviny, které by mohly vyvíjejícímu se plodu uškodit. Vyhýbejte se fast foodu, konzervovaným pokrmům, instantním směsím a polotovarům. Přidaný cukr, sůl, konzervační látky, zvýrazňovače chuti, stabilizátory, příchutě a barviva často obsahují navíc i hodně nasycených tuků. Jezte kyselinu listovou ze stravy i potravinových doplňků pro správný vývoj nervové soustavy dítěte.

Těhotenský jídelníček

  • Grilovaná a rychle upravená drůbež často obsahuje nebezpečné bakterie, které mohou ohrozit dítě i na životě.
  • K ohrožení plodu může dojít i nepasterizovaným mlékem a mléčnými produkty, jako jsou měkké zrající sýry, např. brie, obsahující choroboplodné zárodky nebo třeba listerie, infekční bakterie přenosné ze zvířat na člověka.
  • Káva zvyšuje riziko potratu a může způsobit předčasný porod. Je třeba ji v těhotenství vynechat nebo nahradit kávou bez kofeinu.
  • Alkohol v těhotenství nepijte ani v malém množství. Může nevratně poškodit plod. Přes placentu se dostává ke tkáním a orgánům plodu a po 2 hodinách po konzumaci je jeho koncentrace v krvi plodu vyšší než u matky. Děti jsou pak podrážděné, hyperaktivní a mohou být mentálně retardované.

Průvodce těhotenstvím v prvním trimestru

Cvičení v těhotenství

  • Cvičení v prvním trimestru a v celém těhotenství je prospěšné. Předchází bolestem zad, snižuje riziko trombózy a zvyšuje vylučování endorfinu. Nadměrná fyzická aktivita ale na počátku těhotenství vede až 4x častěji k potratu. Vyhněte se běhání, hrám s míčem i pálkou a necvičte víc než 7 hodin týdně. Doporučuje se speciální cvičení pro těhotné.
    • nesportujte na doraz
    • intenzitu cvičení volte podle své kondice
    • při pocitech slabosti si odpočiňte
    • dostatečně pijte
    • kontrolujte si tělesnou teplotu, ať se tělo a plodová voda nepřehřeje
    • vynechejte posilování, které zvyšuje nitrobřišní tlak
    • nesportujte při špatném počasí
    • omezte riziko pádů a nárazů

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář