S teplými dny a zrajícím ovocem se v našich domácnostech často objevují otravná hejna octomilek neboli ovocných, banánových či vinných mušek. Drobný hmyz často do přezrálého až hnijícího ovoce klade svá vajíčka a mušek se nemůžeme zbavit.
Co jsou to octomilky?
Octomilky jsou drobné, maximálně 3 mm veliké žlutohnědé mušky a rozšířily se k nám z tropických oblastí. V zimě a suchu nepřežijí a objevují se hlavně na jaře, v létě a na podzim. V našich domácnostech se nejčastěji vyskytují druhy Drosophila Melanogaster – octomilka obecná, Drosophila Immigrans a Simulans.
Mušky jsou kvůli rychlému rozmnožování laboratorně chovány pro vědecké účely a genetické výzkumy a chovatelé je používají jako krmivo pro ještěrky. Octomilky nejsou nebezpečné, roznáší však na potraviny plísně, které se pak rychleji kazí. Mušky na ně přenášejí i různé bacily a bakterie nebo své výkaly.
Jak dlouho žije octomilka?
Každá muška naklade najednou 10 až 30 vajíček, ze kterých se vylíhnou larvy a z nich mušky, které žijí až 9 týdnů. V zimě si mušky hledají skrýše před chladným počasím ve sklepě, kde se skladuje ovoce a ve velkoskladech ovoce a zeleniny. Mají rády přezrálé a hnijící ovoce, sladkou a kvasicí šťávu, zbytky vína i ocet.
Jak na octomilky doma
Mušky do interiéru přilétnou zvenku oknem, nebo si jejich vajíčka přineseme na ovoci z obchodu. Mušky mají skvělý čich a láká je vůně přezrálého ovoce nebo zbytku vína, sirupů, šťáv či octa, ale i zápach zbytků jídla v kuchyňském dřezu nebo odpadkovém koši. Přiláká je i vůně zahnívajících rostlin v přelitém květináči.
Jak se octomilek zbavit?
Jednotlivé kroky pro hubení octomilek uvádíme v pořadí podle priorit, proto je můžete použít jako návod pro jejich úplné zničení. Uvádíme i různé pasti.
Použijte vysavač
Při prvním výskytu mušek je zredukujte vysavačem. Zapněte vysavač na plný výkon a hubicí je nasajte. Pak sáček z vysavače odneste ven do popelnice.
Odstraňte zbytky jídla a tekutin
Vyhoďte zbytky ovoce, potravin, vína i šťáv, kolem kterých mušky poletují. Ihned vyneste odpadkový koš a pořádně jej vymyjte horkou vodou a saponátem. Opláchněte dřez, vyčistěte odpad od zbytků potravin a propláchněte jej čističem odpadu a horkou vodou. Otřete saponátem i kuchyňskou linku.
Vytvořte průvan a vyvětrejte
Octomilky nemají rády průvan. Navíc vyvětráte pachy, které je lákají. Odstraňte květináče s pokojovými rostlinami a přelitou zeminou a dejte je vyschnout ven.
Použijte sprej proti hmyzu
V obývacím pokoji použijte sprej proti mouchám a komárům. Do kuchyně je lepší alternativou než tento insekticid rozprášení spreje s vysokým obsahem alkoholu. Stačí čirá Alpa. Alkohol působí jako dezinfekce a mušky, larvy i vajíčka zahubí.
Nastražte domácí pasti
Dejte do misky přezrálé kousky ovoce, ocet nebo šťávu. Překryjte ji průhlednou potravinářskou folií a udělejte do ní vidličkou pár otvorů. Mušky vlezou dovnitř, ale ven se nedostanou. Návnadu lze dát i do sklenice, do ní zasunout trychtýř ze srolovaného papíru, kterým mušky vlezou dovnitř. Návnadou je i zbytek vína v láhvi, kde hrdlo funguje jako trychtýř, kterým octomilky nenajdou cestu ven. Můžete také dát do láhve se širším hrdlem ocet s prostředkem na mytí nádobí, který změní povrchové napětí kapaliny, mušky se neodrazí od hladiny a utopí se.
Zakoupený lapač octomilek s návnadovým roztokem má delší trvanlivost a vydrží až měsíc, aniž by se kazil a zapáchal. Zakoupíte i past bez insekticitu. Malý trychtýřek se nasadí do lahvičky a funguje jako doma zhotovená trychtýřová past.
Lepové desky s feromony
Žluté lepové desky s feromony jsou ochranou proti octomilkám, které se množí v květináči. Zapíchnete je do zeminy pokojové rostliny a mušky se na ně přilepí.
Lampa proti hmyzu
Lampa proti hmyzu láká vinné mušky na světlo. Octomilky proniknou za ochrannou síťku, kde je zabije elektrický výboj. Lampa se hodí do větších prostor.
Masožravé rostliny
Masožravky jsou přirozeným nepřítelem drobného hmyzu a hodí se i k hubení octomilek. Jako prevenci proti octomilkám můžete při úklidu použít o esenciální oleje, jako je Eucalytus, citronové tráva nebo máta, které mušky odpuzují.