Při nachlazení máme ucpaný nos, zvýšenou teplotu, kašel, bolení v krku i chrapot a to není nic příjemného. Navíc nám nachlazení může komplikovat osobní i profesní život. Proto se ho chceme zbavit co nejdříve. Poradíme vám, jak se zbavit nachlazení rychle, účinně a jednou provždy.
Ačkoli je nachlazení typické pro chladnější počasí, můžeme k němu přijít i v létě. Způsobuje ho asi 200 různých virů, které jsou všude kolem. Měli bychom se snažit o posílení imunity a tím i obranyschopnosti a odolnosti těla. Pomůže nám zdravá strava, vitamíny, minerály, dostatek odpočinku a vyhýbání se prochladnutí i stresu.
Jak vzniká nachlazení
Hlavním rozdílem mezi nachlazením a chřipkou jsou pozorované příznaky. Běžné nachlazení se projevuje jako zvýšená teplota, rýma a bolest v krku. Pokud se ale přidává horečka a extrémní vyčerpání, z největší pravděpodobností jde o chřipku. U nachlazení můžeme tlumit příznaky a pomáhat uzdravení klidovým režimem.
Jak poznat chřipku od běžného nachlazení
- U chřipky se dostaví horečka, u nachlazení maximálně zvýšená teplota.
- Rýma, ucpaný nos a bolest v krku je běžnější spíše u nachlazení.
- Při chřipce se většinou neobjeví chrapot.
- Chřipku provází extrémní vyčerpání asi 2 týdny, nachlazení nás tolik nevyčerpává a trvá většinou týden.
Co dělat při nachlazení
Základem úspěchu v boji proti nachlazení je včasné zahájení léčby. Pokud zachytíme nachlazení ještě ze začátku, brzy se zotavíme a můžeme rozvoj příznaků zastavit. Důležitý je klidový režim v teple, příjem tekutin, vitamínů a minerálů.
Jak se efektivně zbavit nachlazení
Nachlazení má virový původ a léky na něj moc nezabírají. Pouze tedy tlumí jeho příznaky. Stačí však tělu pomoci, aby se s nemocí vypořádalo samo. Svým přístupem a péčí můžeme dobu onemocnění zkrátit.
Dostatek odpočinku a spánku i pobyt v teple
Tělo potřebuje na uzdravení čas a dostatek sil, aby se s nachlazením dokázalo vypořádat. Dopřejte mu minimálně 2 dny v klidovém režimu. Pokud nebudete odpočívat a budete se namáhat, doba uzdravení se prodlouží a můžete si uškodit.
Snažte se tělo chránit před chladen, průvanem a prochladnutím. Když jdete ven, teple se oblečte, i doma noste na nohou teplé ponožky. Dejte si pozor na otevřená okna i klimatizaci. Nechoďte ven s mokrou hlavou. Držte své tělo neustále v teple.
Dostatečný příjem tekutin
Abychom se mohli z nachlazení dostat, musíme našemu tělu dopřát dostatečný příjem tekutin. Velmi vhodný je bezinkový, lipový či zázvorový čaj anebo jiné bylinky na nachlazení a nápoje bez kofeinu a cukru. Prospěšné jsou také čaje z máty, anýzu, majoránky nebo šalvěje. Pomůže i neperlivá čistá voda. Vyplavte ze sebe všechny škodlivé látky.
Vitamíny a minerály
Abychom tělu s bojem proti nachlazení opravdu pomohli, musíme mu dát správnou výživu. Dopřejte mu hodně vitamínů a minerálů z potravin, které tělo je vstřebává lépe než z doplňků stravy. Pomůže vitamín C, který ničí viry. Zkrátíte díky tomu dobu nemoci ze 7 dnů i na 2 dny. Pomůže nám i zinek. Jezte ovoce, zeleninu a pijte čerstvé, ředěné zeleninové a ovocné šťávy. Jezte menší porce lehčích jídel a tučnou stravu vynechejte. Slepičí vývar podle výzkumů zbavuje hlenu.
Zkuste napařování
Vhodným způsobem, jak se zbavit nachlazení, je napařování. Zbavuje vás hlenu, čistí dýchací cesty a odstraňuje bolest hlavy při zaražené rýmě. Nad horkou vodu v hrnci se nakloňte, přehoďte přes hlavu osušku a inhalujte. Můžete do vody přidat byliny nebo esenciální oleje. Zkuste horkou sprchu, koupel i aromalampu.
Zbavte se rýmy i bolení v krku
Stříkejte si do nosu Vincentku nebo mořskou vodu. Je to mnohem lepší, než běžná léčiva z lékárny. Sprej na uvolnění nosu vám může pomoci od rýmy. Abyste se zbavili bolesti v krku i bacilů, pravidelně kloktejte. Pomůže vám odvar ze šalvěje a čtvrtiny lžičky soli. Můžete také použít spreje nebo pastilky proti bolesti v krku.