Na čištění pleti nestačí jeden přípravek a trocha času. Abychom měly hezkou a zdravou pleť, musíme se vyvarovat nejčastější chyb, které většinou děláme.
Pokožka obličeje vyžaduje zvláštní péči. Pokud se nevyvarujeme nejčastějších chyb, můžeme napáchat více škody než užitku. Čištění pleti je základem zdravé a krásné pleti. Pokud nedodržujete jistá pravidla, pokožka může být zarudlá, podrážděná, s akné nebo zbytečně moc vrásčitá. Zkuste proto eliminovat zbytečné chyby.
Proč si čistit pleť?
Při čištění je důležitá pravidelnost. Čistěte pleť, krk i dekolt nejen večer, a to i když se nelíčíte, ale i ráno, kdy je třeba odstranit odumřelé buňky. Dbejte o bezchybnou hygienu při používání houbiček a žínek na obličej. Po každém použití je vždy vyperte a používejte vždy čisté. Před odlíčením s také vždy nejprve umyjte ruce.
Nejčastější chyby při čištění pleti
Čištění není totéž co odlíčení. Mnoho čistících přípravků na pleť nedokáže dokonale odstranit make-up. Vždy je proto třeba se před čištěním pleti odlíčit. Setřete řasenku, oční stíny a dlouhotrvající rtěnku speciálním odličovačem na oči, pak na lehce navlhčený kosmetický tampon naneste malé množství tonika nebo jiného kosmetického přípravku a odličte zbytek obličeje. Pak se dejte do čištění.
Jak správně čistit pleť
Zaměřte se na místa, kde mohou zůstat zbytky make-upu. Zejména nad obočím, pod řasami, u nosu a úst. Teprve po dokonalém odlíčení, můžete začít pleť čistit. Nakonec musíte dodat pleti potřebné výživné látky a hydrataci, protože v noci bude probíhat proces regenerace. Nezapomeňte na noční sérum a kvalitní noční krém.
Pozor na obličejové vlhčené ubrousky
I když je nejjednodušší vzít vlhčený ubrousek a pleť s ním ráno a večer vyčistit, dejte si na ně pozor. Většina ubrousků je plná chemikálií a po odlíčení zůstanou na pleti aktivní různé látky a emulgátory, které jí nesvědčí. Řasenku nebo dlouhotrvající rtěnku či make-up s nimi navíc šetrně neodlíčíte. Navíc jsou velmi neekologické. Pořiďte si pratelné odličovací tampony z biobavlny, co se dají opakovaně použít.
Hloubkové čištění pleti
Pokud se večer odličujete jen jedním přípravkem nebo pouze vodou, pleti škodíte. Musíte ji vyčistit do hloubky. Micelární vodu ještě smyjte tonizační či pleťovou vodou. Vyzkoušejte třeba vyživující pěnový rašelinový cleanser značky Lumene, který odstraní make-up, přebytečný maz i nečistoty. Obsahuje huminové kyseliny, pleť čistí do hloubky, je bez parfemace a má 95% přírodních složek.
Použijte vlažnou, ne horkou ani studenou vodu
Horká voda vysušuje, neotevře póry a nepřipraví pokožku na výživné přípravky. Studená voda pleť nezbaví mazu, póry naopak úplně stáhne a pokožka nepřijme nic. Při čistění pleti používejte vlažnou vodu. Za pár let to na ní bezpečně poznáte.
Pleť nikdy nedrhněte
Na vatovém tampónu nesmí zůstat žádné nečistoty. I když je však pocit čisté pleti po exfoliaci je jedinečný, peeling používejte maximálně 2x týdně, ať si neporušíte pokožku. Suchá a citlivá pleť snese peeling jen 1x za 14 dní. Mechanický peeling můžete doplnit chemickým či ultrazvukovým peelingem u kosmetičky. Pokud k ní neradi chodíte, pořiďte si domů kartáček na čištění pleti a strojek na čištění pleti.
Sledujte ingredience v kosmetických přípravcích
Kromě přední strany etikety pečlivě zkoumejte i složení. Vsaďte na přírodní kosmetiku, vyhněte se sulfátům a kosmetickým přípravkům s podezřele dlouhým seznamem ingrediencí. Méně je totiž více. Buďte opatrní na svou pleť a používejte pro vás vhodné přípravky na čištění pleti podle jejího typu.
Pozor na dlouhotrvající make-up
Dlouhotrvající rtěnky, řasenky, make-upy a oční stíny, které vydrží vodu v bazénu, horko sauně i pocení ve fitku by se neměly používat denně. Tekuté rtěnka, která vám na rtech vydrží 24 hodin, rty dehydratuje a dopřejte jim pořádnou vrstvu balzámu na noc. Proto tuto dekorativní kosmetiku používejte s mírou.