Pokud máte mastné vlasy, asi si každé ráno před zrcadlem povzdechnete. Mastné vlasy vyžadují častější mytí a důkladnou péči. Když se vám konečně podaří vlasy dostat do požadovaného účesu, zabere vám to spoustu času a za chvíli je po parádě. Problém s mastnými vlasy řeší asi čtvrtina dospělé populace.
Charakteristika mastných vlasů
- jsou mastné
- vyžadují časté mytí
- slepují se do pramínků
- vypadají zplihle
- během pár hodin se nedají nijak upravit
- zpravidla se jedná o jemné vlasy bez objemu
Příčiny mastných vlasů
Mazové žlázy uložené ve vlasové pokožce hlavy produkují tuk, který je potřebný k ochraně vlasů, působí proti jejich lámavosti a zajišťuje jejich pružnost. Pokud ale vznikne jeho nadprodukce, řešíme závažnější estetický problém. Zvýšená činnost mazových žláz může být dána geneticky, může vzniknout následkem hormonální poruchy a náhlého vybočení z hormonální rovnováhy, třeba před menstruací nebo v těhotenství, ale i nevhodnou péčí o vlasy a vlasovou pokožku.
Prevence mastných vlasů
Podobně jako u pleti i u vlasové pokožky platí, že vlasům nesvědčí přehnané vysušování, například fénem a horkým vzduchem, nevhodné používání mnoha vlasových produktů, nedostatečné oplachování, nebo nešetrné česání a časté kartáčování, které může způsobit nadměrné maštění vlasů. Na vlasy negativně působí i stres, pročesávání vlasů rukama, pocení nebo nevhodně složená strava bohatá na nasycené tuky a cukry. Je důležité hlídat si jídelníček a minimalizovat mastná jídla i sladkosti, odbourat ze života stres a nekvalitní přípravky se silikony na bázi saponátu. Život ve městě kompenzovat víkendy v přírodě.
- Omezte jídla bohatá na nasycené tuky, sůl, cukr a koření.
- Snažte se jíst hodně čerstvých potravin.
- Denně vypijte šest až osm sklenic čisté a neperlivé vody.
- Doplňte vitamíny na vlasy skupiny B, C, A a E i minerálů.
- Na vlasy blahodárně působí také čerstvý vzduch a dostatek pohybu.
- Omezte působení stresu i pobyt v zaprášeném prostředí.
Jak na mastné vlasy
Nadprodukci mazu je třeba léčit. Jen samotný šampon na mastné vlasy tuto funkci ale nezastane. V praxi to znamená, že se v rámci běžné péče o vlasy a vlasovou pokožku nesmíme zapomenout také na další vlasové produkty, které pronikají hlouběji do pokožky hlavy. Kvalitní přípravky díky aktivním látkám mohou působit v místě problému a produkci mazu regulovat. Mezi takové produkty patří různá speciální vlasová séra, vlasové vody a vlasové masky. Důležitá je i výživa na vlasy.
Jak zlepšit péči o vlasy?
Mastné vlasy myjte jen tehdy, když to vyžadují. Obzvláště dbejte na výběr šamponu. Ideální jsou prostředky, které vlasovou pokožku nedráždí a mají neutrální nebo mírně kyselejší pH. Vlasy nikdy neoplachujte horkou vodou, pouze vlažnou nebo studenou, abyste nedráždili mazové žlázky. Vlasy nefénujte, nebo alespoň jen studeným vzduchem. Po umytí je nejlepší nechat vlasy volně proschnout. Rozhodně není vhodné drhnout vlasy froté ručníkem a používat hrubé kovové kartáče, které dráždí mazové žlázky.
Kondicionér nanášejte spíše po délce vlasů a ke konečkům, ne na vlasovou pokožku. Ten na vlasech vytváří ochranný film, který při mytí vlasy na určitou dobu ztrácí. Používejte pouze kvalitní výrobky. Stylingové přípravky je používejte s mírou. Můžete použít vlasové přípravky třeba na modelaci a pro zvětšení objemu, jako pěny a tužidla, které zvednou vlasy od pokožky hlavy. Redukovat tvorbu mazu pomáhá i barvení nebo slabá trvalá. Světlejší barva vlasů nebo melír dělá účes vizuálně objemnější a odvádí pozornost od mastného odlesku.