Průvodce těhotenstvím ve třetím trimestru

publikováno

Nevíte přesně, kdy začíná třetí trimestr? Třetí trimestr začíná ve 28. týdnu, jde o poslední období, které končí porodem, který by měl proběhnout v ideálním případě ve 40. týdnu. Miminko se v břiše vyvíjí a chystá se na svět. Přečtěte si, co se děje v 3. trimestru s vaším tělem i miminkem.

Průběh třetího trimestru

Zatímco v prvních dvou trimestrech mají maminky většinou strach, stres a paniku z porodu, ke konci těhotenství se na něj už opravdu těší. Obzvláště protože poslední měsíce s velkým bříškem nejsou moc pohodlné. Často se také díky hormonálním změnám nemohou dočkat miminka. V posledním trimestru se maminky často cítí velmi nemotorně. Bříško je velké, bolesti zad nepříjemné, otoky nohou a neustále chození na toaletu je obtěžující a zašněrovat si boty nebo oholit nohy je zcela nemožné.

Průvodce těhotenstvím ve třetím trimestru

Na co si dát pozor?

K třetímu trimestru patří i jiné potíže, než nemotornost. Celkem dost časté jsou zácpy, hemoroidy i pálení žáhy. Miminko je stále větší a tlačí na močový měchýř. Močení je stále častější, a to i v noci, takže se moc nevyspíte. Bohužel se některých potíží nelze zbavit, ale dají se alespoň zmírnit.

  • jezte pravidelně, více menších a výživných porcí jídla s vysokým obsahem vlákniny, hodně zeleniny a ovoce
  • seďte a stůjte s narovnanými zády
  • noste pohodlné boty bez podpatků
  • noste kvalitní podprsenku, zvětšující se prsa jsou velkou zátěží pro páteř
  • spěte na boku s polštářem mezi nohama

Během posledních tří měsíců vás čekají častější návštěvy těhotenské poradny. Lékař vám bude dělat hned několik vyšetření. Kontroluje se délka a pevnost dělohy, poloha a růst miminka i dělohy, hladiny cukru v krvi i krevní tlak.

– tvrdnuti břicha v třetím trimestru

Tvrdnutí břicha proberte s lékařem, někdy pomáhá hořčík. V posledních měsících těhotenství můžete také pociťovat tzv. Braxton Hicks kontrakce, Braxtonovy stahy nebo poslíčci. Jsou o něco méně intenzivní než ty skutečné kontrakce při porodu a jejich intenzita se nezvyšuje. Tyto kontrakce jsou zcela běžné. Pokud však začnou být silnější ve zkracujících se časových intervalech, zamiřte raději do porodnice.

– sex ve třetím trimestru

Většina maminek vnímá sex ve třetím trimestru jako příjemný. Lékaři jej ale někdy moc v posledních měsících a týdnech před porodem nedoporučují. Někdy může ohrozit dítě, případně matku. Většina těhotných ale nemusí mít žádné obavy. Riziko představuje tzv. placenta previa, jinak taky vcestná placenta nebo vcestné lůžko. Pokud placenta zcela zakrývá děložní čípek a vchod do pochvy, hrozí riziko vaginálního krvácení. Někdy se objeví i křeče po sexu ve třetím trimestru.

Sex je třeba vynechat i při vaginálním krvácení z jiných příčin. Není vhodný i pro ženy, které v minulosti předčasně porodily nebo potratily v pokročilém těhotenství.

– výtok ve třetím trimestru

Výtoky z pochvy jsou hustší a průhledné, mohou obsahovat i trochu krve. Zcela běžná je také nažloutlá tekutina z bradavek, jde o tzv. kolostrum, první výživu pro vaše miminko po narození.

– špinění ve třetím trimestru

Třetí trimestr těhotenství může někdy provázet i špinění až krvácení. Pokud tedy krvácíte, vyhledejte vždy lékaře. Je třeba zjistit příčinu a vyloučit riziko potratu, i když nebývá časté.

– nevolnost ve třetím trimestru

Lékař by měl zaznamenávat i subjektivní obtíže, jako otoky nohou, únavu a mdloby. Zvýšená únava ve třetím trimestru se ale objevuje běžně. Běžné je i měření krevního tlaku, vyšetření moči a krve. Přetrvávající nevolnosti mohou vést k dehydrataci a podvýživě. Pozor si dejte na náhlé stavy nevolnosti nebo nekontrolovatelného zvracení ve druhém a třetím trimestru. Mohou indikovat onemocnění, otravy jedem, ale i další zdravotní problémy.

– zvracení ve třetím trimestru

Pokud vaše nevolnosti spojené se zvracením trvají více než 24 hodin, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože nastává velké riziko dehydratace. Velké a dlouhodobé zvracení zvyšuje riziko předčasného porodu a nízké porodní váhy dítěte, proto je tento stav třeba řešit často i hospitalizací.

Průvodce těhotenstvím ve třetím trimestru

Konec třetího trimestru

7. měsíc těhotenství

V 7. měsíci už máte v bříšku téměř hotového človíčka. V tomto měsíci už má otevřené oči, cítí chutě a o vše se zajímá. Miminko je také už citlivé na světlo i na zvuk. Podle vědeckých výzkumů dokonce rozezná hlas matky a umí třeba rozpoznat mateřský jazyk od cizích jazyků. Během třetího trimestru proto už na děťátko mluvte a hlaďte a mažte si těhotenské bříško. Miminka to mají ráda a jsou klidnější. Miminko má pod kůží stále jen tenkou vrstvu tuku, pouze 1 % celkové hmotnosti těla. To se v dalších týdnech změní. Rozvíjí se mu páteř, kosti a z orgánů hlavně plíce. Na konci 7. měsíce váží přibližně 1 500 g a 39 cm.

8. měsíc těhotenství

Přibližně v 8. měsíci se začínají objevovat tzv. předporodní kontrakce. Plíce se plně připravují na první nádech a jeho mozek se zdokonaluje díky obrovskému množství nových nervových buněk. Miminko je v bříšku více aktivní, pije plodovou vodu a občas z ní i škytá. Denně vyčurá0,5 litru plodové vody. Plodová voda se sama pravidelně pročišťuje, takže je vše v pořádku.

9. měsíc těhotenství

Připravte si tašku do porodnice. Miminko je už nachystané na porod. V 9. měsíci už moc nepřibírá a je otočené hlavičkou dolů, směrem do porodních cest. Jeho pokožka se také vyhlazuje a obsahuje více tuku. Poslední orgán, který se stále zdokonaluje a vyvíjí, jsou plíce. Pupeční šňůra je dlouhá přibližně 50 cm a miminko váží asi 3 kg. Podle tabulek by měl porod nastat ve 40. týdnu. Někdy se miminko narodí o trochu dříve nebo později.

Průvodce těhotenstvím ve třetím trimestru

Závěr

Jakmile se přibližuje den porodu, měly byste se plně připravit na fyzický výkon, tedy porod nového člověka. Vyhraďte si dostatek času na odpočinek a relaxujte. Načerpané síly budete po porodu opravdu potřebovat. Pečujte o sebe i o dítě. Někdy se dává i utrogestan ve třetím trimestru. Utrogestan je lék, který obsahuje přírodní progesteron, tedy ženský pohlavní hormon, který se podílí na přípravě těhotenství a jeho udržení. Je shodný s progesteronem vylučovaným ženskými vaječníky. Používá si k léčení poruch menstruačního cyklu a onemocnění prsu.

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář