Třísloviny od A do Z

publikováno

Třísloviny jsou chemicky nejednotné látky, které vyvolávají stahy svalstva a vlásečnic a brání tak pronikání mnoha škodlivin do krevního oběhu. Kde je najdeme?

Co jsou to třísloviny

Třísloviny jsou velkou skupinou polymerních fenolových sloučenin v potravinách rostlinného původu, které při interakci s bílkovinami v ústní dutině vytvářejí sraženiny a trpkou chuť.  V nápojích, jako jsou ovocné šťávy, pivo či víno se srážením bílkovin a tříslovin za přídavku želatiny či polyvinylporrolidonu třísloviny z nápojů často odstraňují, aby nevytvářely s bílkovinami nežádoucí zákal a sedimenty.

Zdravotní účinky

Jsou velmi užitečné třeba pro zastavení nebo pro zmírnění průjmů. Některé třísloviny nás dokonce umí chránit před srdečními onemocněními a rakovinou. Třísloviny obsahují antioxidanty a působí na organismus velmi blahodárně. Kromě antibakteriálních účinků navíc posilují imunitní systém a snižují nám krevní tlak.

Mají antioxidační potenciál a jakousi funkci lapače volných radikálů. Mají tedy protizánětlivé a protialergické účinky a působení proti ateroskleróze. Třísloviny také účinně bojují s bakteriemi v ústech, které snižují tvorbu zubního plaku a zubních kazů.

víno

Třísloviny ve víně

Třísloviny neboli taniny jsou chemicky rozmanité látky, které se přirozeně vyskytují například ve víně. Nacházejí se ve slupkách, stoncích a zrníčcích hroznů. Díky způsobu výroby červeného vína, kdy pomleté hrozny nejprve kvasí v moštu, se jich několikanásobně více vyskytuje právě v červeném víně.

Do vína se tedy dostávají během kvašení a snadno je rozpoznáme podle natrpklé chuti vína. Do vína se také mohou dostat i z dnes méně používaných dřevěných sudů. Trpký projev tříslovin lze o dost zjemnit zráním vína v takzvaných barikových sudech.

Třísloviny způsobují ten známý svíravý a stahující suchý pocit v ústech. Najdeme je především v mladých červených vínech určených do archivu. V červeném víně, které několik let zraje, jsou třísloviny nezbytné. V bílých vínech jsou třísloviny málo postřehnutelné. Tříslovina ve víně bílých odrůd je méně zastoupená.

Třísloviny od A do Z

Kde je najdeme?

Třísloviny jsou ve velkém množství obsažené třeba v kůře stromů, listů a v plodech mnoha rostlin. Vzhledem ke svým výše uvedeným velmi užitečným vlastnostem jsou taniny často přidávány do potravin jako potravinářská aditiva a antioxidanty, používají se při výrobě léčiv i doplňků stravy.

Kaki

Konzumace ovoce zvaného kaki díky protizánětlivým vlastnostem tříslovin pomáhá očistit tělo, odstranit toxiny z těla a zlepšit trávicí systém.

Granátové jablko

Díky tříslovinám v granátovém jablku má toto ovoce mnoho antibakteriálních a antivirových vlastností. Vysoký obsah taninu v granátovém jablku umožňuje toto ovoce použít ke zmírnění žaludečních a střevních potíží.

bobulové ovoce

Bobulovité ovoce

Zvlášť bohaté na třísloviny jsou různé druhy ovoce, zejména jde o bobule. Vysoký obsah taninu v bobulích, jako jsou třeba brusinky, jahody, borůvky, ostružiny, maliny a hrozny, dává těmto bobulím rozsáhlé bakteriostatické a baktericidní vlastnosti. Účinně tak hubí bakterie v našem těle.

Červené fazole

Vysoké hodnoty tříslovin obsahují i červené fazole. Ty obsahují tříslovin o dost více, než třeba fazole bílé. Najdeme je i v dalších luštěninách, ale v menším množství.

Ořechy

Různé druhy ořechů jsou bohaté na třísloviny. Může jít o pistácie, pekanové ořechy, vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, ale i arašídy. Díky tříslovinám mají ořechy antioxidační vlastnosti.

Koření

Třísloviny obsažené v koření, jako je hřebíček, estragonem, skořice, kmín, tymián, yzop, šalvěj, vanilka nebo třeba bobkový list zpomalují proces oxidace.

Třísloviny od A do Z

Kvalitní čokoláda a káva

Kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa 70 % a více obsahuje třísloviny, které zpomalují aktivitu bakterií způsobujících zubní kaz. Kvalitní vysokoprocentní hořká čokoláda je bohatým zdrojem flavonoidů, tříslovin a kofeinu. Třísloviny najdeme v kávových i kakaových bobech.

Čaj

Vysokým obsahem tříslovin se může pochlubit i zelený, černý nebo bílý čaj. Koncentrace kyseliny tříslové v zeleném čaji, je o něco vyšší než v černém. Zelený čaj má proto velmi silné antioxidační vlastnosti a posiluje naše cévy. Třísloviny obsahují nefermentované čaje.

Závěr

V trávicím ústrojí mají třísloviny detoxikační účinky. Jsou schopny vázat a odvádět z organismu škodlivé látky, působí tak proti bakteriím, virům i střevním parazitům. Navíc brzdí zánětlivé procesy v žaludku, ve střevech a trávicím ústrojí, podporují tvorbu žaludečních šťáv, ovlivňují krevní oběh, umí nám pomoci proti nadměrnému pocení, působí také proti průjmům a krvácení. Mají i prokazatelné účinky proti bujení rakovinných buněk. Dieta s vysokým obsahem taninů se může projevovat v nižší využitelnosti a vstřebatelnosti bílkovin a minerálních látek, třeba u přebytku luštěnin.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář