Naše nohy jsou bohatě nervově a cévně zásobeny. Tvoří je 26 kostí a 19 svalů. Musí unést celé naše tělo, mnohdy s nadváhou až obezitou, pomáhají nám udržovat vzpřímený postoj a jen díky nim se můžeme pohybovat z místa na místo. Je třeba se o ně bedlivě starat. Jaká je prevence diabetické nohy, jak se onemocnění vyhnout nebo jej alespoň odhalit včas, aby se dalo onemocnění léčit? Podívejme se na to.
Diabetická noha nebo také syndrom diabetické nohy je v dnešní době asi tím největším postrachem všech diabetiků. V nejtěžších případech se totiž cukrovkáři mohou dočkat dost tragického konce. Toto onemocnění způsobuje neustále se rozšiřující zánětlivé komplikace s konečnou nutností amputace nohy nebo nohou.
Co je to diabetická noha
Syndrom diabetické nohy je destrukce hlubokých tkání a způsobuje neurologické abnormality, ischemii, což je omezené cévního zásobení a infekci. Příčinou postižení je metabolické onemocnění diabetem.
Jaké jsou příčiny vzniku
Podle vzniku diabetickou nohu rozdělujeme na častější neuropatickou a méně častou ischemickou. Podívejme se, jak se diabetická noha projevuje.
Neuropatie
Neuropatie neboli snížená citlivost je nezánětlivé onemocnění nervových vláken. Počátečním příznakem je ztuhlost a brnění prstů dolních končetin. Začíná obtížným našlapováním, bortěním nožní klenby, tvorbou ploché nohy a deformací prstů. Vyústí do úplné ztráty citlivosti. Diabetik necítí bolest, teplo ani chlad. Nakonec se při neuropatii tvoří defekt v místě největšího tlaku na plosce nohy a velmi rychle se prohlubuje. Je nebolestivý a většinou jej objeví pedikérka, podiatr nebo lékař při lékařské kontrole až ve stádiu hluboké ulcerace neboli mokrého zvředovatění.
Ischemie
Ischemie způsobuje změny v cévním systému dolních končetin. Příčinou je vysoká hladina cukru v krvi, která vede ke zužování velkých i malých cév. Tkáně na končetinách jsou nedostatečně zásobovány okysličenou krví a nedostatečně se také odplavují metabolické zplodiny. Díky tomu jsou nohy chladné, objeví se bolestivost při chůzi a následně i v klidu. Defekty se tvoří nejčastěji na prstech nohou a jsou značně bolestivé. Místo defektu je fialové a velmi rychle přichází na řadu gangréna v podobě suchého defektu černé barvy a je nutný amputační výkon.
Jak rozpoznat symptomy
U diabetiků v počáteční fázi syndromu diabetické nohy nemusí jakékoli klinické známky syndromu projevit.
Diabetická noha příznaky
- bolest
- horečka
- zvýšený počet leukocytů
- zvýšené CRP
Účinná prevence
Protože se příznaky často neobjevují a je těžké je rozpoznat, o moc důležitější je prevence a včasné odhalení diabetické nohy. Pro poskytování nadstandardní péče o diabetickou nohu už dokonce vznikla i síť podiatrických ambulancí. Ty velmi úzce spolupracující s diabetologickými pracovišti v nemocnicích, což přispívá k eliminaci amputací a záchraně dolních končetin diabetiků, kterým syndrom hrozí či propuknul.
Léčba
Léčba rozvinutého syndromu diabetické nohy spočívá v odstranění neživé tkáně neboli debridementu, včetně cizích těles a hnisu neboli exudátu. Musí se nutně odstranit všechna nekrotická tkáň a z chronické rány vytvořit akutní ránu, která se pak mnohem lépe hojí. Nasazují se antibiotika, rána se musí pravidelně čistit a převazovat. Klíčová je také eliminace jakéhokoliv mechanického tlaku na defekt. Vhodná je velmi pohodlná, prostorná a odlehčená obuv. Při léčbě se využívá multioborové spolupráce mezi diabetologem, podiatrema chirurgem. Když se objeví diabetická noha, léčba zahrnuje i nutnou úpravu glykovaného hemoglobinu, kompenzaci diabetu, přísné dodržování diety a striktní zákaz kouření.
Čeho se vyvarovat a na co dbát během léčby
Diabetes mellitus je onemocnění úzce spojené s psychikou. Podle odborníku netrpí syndromem diabetické nohy cukrovkáři s dobrou kompenzací a přísnou sebekontrolou. Pacienti ve špatném psychickém stavu většinou nedodržují doporučovaný režim, mnohem hůře se starají o své neduhy a komplikace.
- nepoužívejte Višňovský balzám pro urychlení regenerace tkáně – nezabírá
- nesázejte ani na různé léčebné koupele
- defekty na noze vždy pouze sprchujte
- zabraňte jakémukoliv tlaku na defekt
- noste bavlněné ponožky speciálně určené pro diabetiky
- další nutností je speciální, odlehčená a celokožená obuv s pevnou podrážkou, dostatečně širokou špičkou, vysokou částí v oblasti prstů, nízkým podpatkem a současně pevným opatkem a minimálním počtem švů
Důležité je neustálé vzdělávání v rámci prevence. Pacienti trpící diabetem by měli být neustále v kontaktu s lékařem a diabetologickými sestrami, které v nemocničních zařízeních předávají stále nové informace o diabetu jako celku. Podiatrické ambulance se totiž jen úzce specializují na informace péče o nohy.
Recidiva a její nebezpečí
Až 70 % všech defektů se vrací a pacienti zažívají recidivu do 5 let. Na světě je diabetes hlavní příčinou všech netraumatických amputací. Rizikem je i nízká amputace prstů nebo jen pod kolenem, často není konečná, rána se špatně hojí v důsledku aterosklerózy, často se do ní dostane infekce kvůli vysoké hladině cukru v krvi a zrychlenému množení bakterií. Pak často dochází k vysoké amputaci ve stehně nebo kyčli. Díky specializovaným centrům už amputací končí jen 20 % případů. I tak je to opravdu dost.
Závěr
Nejdůležitější je častá a pravidelná kontrola nohou, což je u diabetiků minimálně jednou denně. Diabetici jsou mnohem náchylnější k zarůstajícím a mykotickým nehtům, pak dochází k drobným poraněním prstů na nohou a zvyšuje se riziko výše vzniku syndromu diabetické nohy. Diabetici by měli podstupovat pouze suchou přístrojovou pedikúru, kterou jim bude provádět zdravotní sestra nebo vyškolený zdravotník. Mokrá pedikúra není pro pacienty s cukrovkou vhodná. Musí se zcela minimalizovat rizika možnosti poranění, volit bavlněné ponožky a speciální obuv.