Možná jste už slyšeli o amslerově mřížce, která vypadá tak trochu jako ještě nevyplněná křížovka. Jak funguje a jak se dá použít? Podívejme se na to.
Co je to Amslerova mřížka
Amslerova mřížka má tvar a vzhled čtverečkovaného papíru s černým puntíkem ve středu a dokáže odhalit oční vady. Pokud máte vadu očí, můžete si to zkontrolovat pohledem na strukturu mřížky, jejíž střed postupně fixuje každým okem zvlášť bez brýlí nebo s brýlemi na čtení. Tak lze zachytit vznik a rozvoj deformace obrazu a skvrn a začít jej léčit.
Jak nám může pomoci?
Amslerova mřížka vám může zachránit oči. Dejte si ji před sebe a sedněte si tak, aby byla obrazovka počítače od vašich očí vzdálena 35 až 40 cm. Zakryjte si jedno oko a zaměřte se na černý bod ve středu obrázku. Nezaměřujte se na celou čtvercovou síť. Pak se dívejte se, zda vidíte celou síť čtverců pravidelnou, nedeformovanou a ostrou. Totéž zopakujte i na druhé oko. Pokud vidíte některé čtverečky sítě deformované, zvlněné nebo nevidíte mezi čtverečky stejnou vzdálenost, můžete mít začínající degeneraci sítnice a je nutné kontaktovat očního lékaře.
Degenerace sítnice
Degenerace sítnice je zrakové postižení, které postupně vede ke snížení vidění. Příčinou věkem podmíněné makulární degenerace – VPMD, je poškození sítnice v místech nejostřejšího vidění, tedy tzv. žluté skvrny neboli makuly. Sítnice oka je pokryta světločivými buňkami. Ty obraz převádí na nervové vzruchy a jsou zrakovým nervem vedeny do mozku. To nám umožňuje dobře vidět. Postupné zhoršování funkce sítnice v jakémkoliv místě způsobuje výpadky zorného pole v místě postižení.
Makula – žlutá skvrna
Makula je malý prostor na sítnici, zodpovědný za centrální vidění a rozpoznávání detailů. Zbytek sítnice zajišťuje periferní a noční vidění. Celá sítnice je i s makulou vyživována cévnatkou a Bruchovou membránou, které přivádí k buňkám na sítnici kyslík a živiny. Změny v Bruchově membráně jsou první projev věkem podmíněné makulární degenerace. Neprovází ji bolest a většinou se na ni v této fázi nepřijde.
Poškození sítnice
Při nedostatku živin přiváděných do buněk i ke žluté skvrně na sítnici, dochází k poškození a prvním příznakům snížení centrálního vidění. Na očním pozadí mohou vzniknout novotvořené cévy, které jsou příčinou vlhké formy makulární degenerace, která může dokonce končit až ztrátu zraku.
Suchá makulární degenerace
Tvoří až 90 % věkem podmíněné makulární degenerace. Při pohledu do talíře v něm třeba nerozpoznáte jídlo, ale vidíte jen okraje talíře. Stejně tak vidíte jen obrysy obličeje jiných lidí a nemůžete je rozpoznat.
Vlhká makulární degenerace
Způsobuje deformaci obrazu, rozvlněné vidění, zvlnění některých písmen ve slově a velmi rychle vede ke značnému snížení zrakové ostrosti až slepotě.
Léčba degenerace sítnice
Pro oddálení stárnutí sítnice a její degeneraci je třeba jíst v rámci prevence ve větším množství potraviny obsahující lutein. Jde o veškerou zelenou zeleninu, jako brokolice, salát, špenát, kapusta či zelí. Zvolit lze i doplňky stravy obsahující lutein, který se podle výzkumu zvláštním způsobem váže na oči. Po konzumaci se vstřebá a hromadí ve dvou oblastech očí, ve žlutém bodě – macula lutea na sítnici – retina a v oční čočce. Ve žlutém bodě oční sítnice často dochází k cévním změnám v důsledku působení volných radikálů, které vedou k degeneraci žlutého bodu.
Závěr
Někdy se aplikuje lék přímo do očí pomocí injekcí. Látka podpoří zdravou obnovu sítnice. Jehla je tenká jako vlas a léky působí na novotvořené cévy. Při degenerací sítnice se vpraví do oka asi 8 až 10 injekcí během 2 let. Díky neustálému vývoji se počet léčebných aplikací neustále snižuje a může dojít ozdravené sítnice.