Srdeční arytmie: Jaké jsou příznaky a příčiny?

publikováno

Srdeční arytmie je často přehlíženým problémem, který však může přispět k řadě vážných potíží. Víte, co to je? A proč je pro naše zdraví nebezpečná? Na to se půjdeme společně hned podívat!

Arytmie je srdeční rytmus, který není normální. Objevit se může třeba tachykardie, v jejímž průběhu srdce bije rychleji, než by správně mělo. A to například i v případě, že právě dodržujete klidový režim. Když se k tomu ještě přidá třeba píchání u srdce, můžete mít (celkem oprávněně) pocit, že se o vás v danou chvíli pokouší srdeční infarkt.

Vzhledem k tomu, že na činnosti srdce a jeho správném fungování závisí celý zbytek těla, ať už se objeví palpitace (což je silné uvědomování si srdečního rytmu), zrychlený tlukot srdce, nebo nějaký jiný neobvyklý jev, vždy mu věnujte svou zvýšenou pozornost.

Co je arytmie?

Arytmie je nepravidelný srdeční tep. To znamená, že vaše srdce je mimo svůj obvyklý rytmus. Arytmií trpí přibližně 1,5-5 % lidí.

Můžete mít pocit, že vaše srdce vynechalo jeden úder, přidalo jeden úder nebo že se „třepotá“. Dále můžete vnímat, že bije příliš rychle (což lékaři nazývají tachykardie) nebo příliš pomalu (tzv. bradykardie). Nebo si nemusíte všimnout vůbec ničeho a lékař na změny srdečního rytmu přijde při rutinní prohlídce.

Proč je nebezpečná?

Zanedbaná arytmie může být dokonce životu nebezpečná, protože může přispět k rozvoji srdečního infarktu. Také ale může dojít ke zvýšenému riziku mrtvice, k srdečnímu selhání nebo k vyššímu riziku rozvoje Alzheimerovy choroby a demence.

Příznaky arytmie

arytmie příznaky

Může se objevit srdeční tep nad 100, ale klidně i pod běžnou normu, kdy dojde k neobvyklému zpomalení srdce.

Zaznamenat můžete i:

  • točení hlavy a omdlévání,
  • rozmazané vidění,
  • pocení,
  • úzkost,
  • pocit tíhy na hrudi,
  • neschopnost se nadechnout.

Příčiny arytmie

Mezi možnými příčinami může být onemocnění srdce, ke kterému může přispět zvýšená hladina cholesterolu, nebo třeba i vyšší krevní tlak.

Přečtěte si: Recenze Vegapure Cardio

Také si ale dávejte pozor na prodělané infekce a vysoké horečky, silné emoce, cukrovku, spánkovou apnoe či na problémy se štítnou žlázou. Někdy také může dojít k poruchám přímo v srdci, kdy dojde ke změně elektrických signálů.

Existuje léčba?

léčba arytmie

Lékař nejprve provede diagnostiku srdeční arytmie, která může vyžadovat provedení několika vyšetření a testů. Kromě EKG se používá i speciální holter monitor, stresový test, některá ze zobrazovacích metod a podobně.

Na základě zjištěných výsledků může vyhodnotit, že začnete užívat léky na srdce. Pokud je situace vážnější, váš problém může vyžadovat operaci. Celkem často se implementuje například kardiostimulátor, který zajišťuje správné a pravidelné stahy srdce.

Různých zákroků, které můžete podstoupit na základě toho, jakým druhem arytmie trpíte, existuje víc.

Prevence arytmie

arytmie prevence

Obvykle se doporučuje dodržovat zdravou životosprávu, která může pomoci předejít některým vážným oběhovým potížím.

Součástí procesu může být nejen pravidelné cvičení, ale také dodržování zdravé tělesné hmotnosti, omezení kouření a pití alkoholu (ne-li rovnou abstinence), zdravý jídelníček a redukce stresu.

Určitě také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy na podporu normální hladiny cholesterolu a funkce kardiovaskulárního systému, kterým může být Cholesterum či Cholestmizin.

Trpěli jste někdy arytmií? Pokud ano, co vám na ni zabralo?

Zdroj:

https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/heart-disease-abnormal-heart-rhythm – Vše o arytmii a abnormálním srdečním rytmu (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16749-arrhythmia – Arytmie (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/diagnosis-treatment/drc-20350674 – Srdeční arytmie (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář