Jak se vypořádat s bolestí zubů

publikováno , naposledy aktualizováno 7. 10. 2020

Asi každý z nás už to někdy zažil a všichni známe tu nesnesitelnou bolest, kterou nás umí potrápit právě naše zuby. V tu chvíli se vůbec nedokážeme na nic soustředit. Příčin může být více. Zubní kaz i zánět v dásních umí pěkně bolet.

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s bolestí zubů, je vždy samozřejmě návštěva zubaře a není dobré ji odkládat. Preventivní prohlídky jsou opravdu na místě.

Trápí vás bolest zubů?

Pokud zub bolí a bolest sama neodezní do dvou dnů, na nic nečekejte, protože to bude jen horší. V závislosti na závažnosti potíží vám zubní specialista navrhne různá řešení. Může jít o vyvrtání a zaplombování zubu, lékař vám nasadí léky na bolest zubů nebo antibiotika na zánět, nebo třeba i chirurgický zákrok. Co dělat, když zrovna nemůžete jít k zubaři a jak na bolest zubů?

Jak se vypořádat s bolestí zubů

Co na ni pomáhá

Slaná voda

Připravte si ústní vodu proti bolesti zubů. Smíchejte čajovou lžičku soli s vroucí vodou. Pak tento co nejteplejší nápoj vložte do úst a důkladně jej převalujte v ústech ze strany na stranu asi půl minuty. Nakonec ho vyplivněte. Slaná voda snižuje intenzitu bolesti, ale i otok. Účinně vás zbaví nečistot a zubního plaku, které se hromadí kolem vašich zubů. Opakujte výplachy slanou vodou co nejčastěji a uvidíte, že brzy zaznamenáte pozitivní výsledky. Bolest začne ustupovat.

Ledování

Vezměte si plastový nebo igelitový sáček, vložte si do něj malé kostky ledu, ty větší můžete rozdrtit paličkou a zabalte sáček ještě tenkým hadříkem. Přiložte si jej na bolavou oblast alespoň na 10 až 15 minut. Led vám otupí nervy a současně sníží otok. Bolest vás nebude tolik trápit a výrazně se vám uleví.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej působí na znecitlivění nervů. Obsahuje eugenol, který má anestetické vlastnosti. Při jeho používání buďte opravdu velmi opatrní, protože jeho neopatrné nanášení na tkáň může někdy způsobit více škody než užitku. Naneste jen 2 kapky oleje na bavlněnou látku a následně si ji přiložte na zub, dokud se intenzita bolesti značně nesníží. Místo hřebíčkového oleje můžete použít i samotný hřebíček a zkusit jej rozžvýkat.

Mátový čaj

Mátový čaj pomáhá na snižování otoku a bolesti zubů. Vezměte si nejprve šálek vařící vody, vložte do něj lžíci sušených lístků máty a pak jej nechte louhovat asi 15 minut. Pak si dejte vždy doušek vychlazeného čaje do úst a povalujte ho v ústech ze strany na stranu. Nakonec jej raději vyplivněte.

Peroxid vodíku

Kupte si v lékárně 3% roztok peroxidu vodíku a proplachujte si jím ústa. Nakonej jej vždycky vyplivněte a pořádně si ústa vypláchněte vodou. Roztok vám pomůže ničit bakterie a také bojovat proti bolesti. Pokud trpíte zápachem z úst a současně i horečkou, slabý peroxid je dočasným řešením na zmírnění potíží. Návštěvu zubního lékaře ale neodkládejte. K úplnému odstranění infekce je nutná návštěva dentisty. Akutní bolest zubů sami rozhodně nevyřešíte.

Jak se vypořádat s bolestí zubů

Prevence bolesti zubů

  • vyvarujte se konzumace sladkých potravin, sladkostí a nápojů
  • nepijte ledové a horké nápoje
  • navštěvujte pravidelně svého zubaře, nejlépe 2x do roka
  • čistěte si pravidelně zuby a kartáček měňte každé 3 měsíce
  • používejte ústní vodu nebo v ústech převalujete kokosový, sezamový nebo olivový olej, který na sebe váže škodlivé bakterie a nečistoty

Bolest po vytržení zubu

Znecitlivění po extrakci zubu přestane působit v řádu několika hodin po výkonu. Může přijít bolest, která přetrvává obvykle 1 až 3 dny. Na utlumení bolesti se používají běžně dostupná analgetika. Někomu zabere třeba Nimesil na bolest zubů. Můžete se poradit i se svým zubním lékařem, které léky jsou právě pro vás nejvhodnější.

Pokud se objeví krvácení rány, bude přetrvávat víc jak 30 minut nebo bude opravdu masivní, kontaktujte ihned svého stomatologa. Další komplikací je zánět. K tomu dochází hlavně v případě, pokud se v ráně rozmnoží bakterie. Hlavním ukazatelem je velmi silná bolest s otokem v místě rány. Někdy zánět provází zvýšená teplota. V tomto případě neváhejte s návštěvou zubaře. Zánět je velmi bolestivý a ošetření silně rozvinutého zánětu není nic příjemného. Provádí se opakované výplachy a vkládáním tamponád a drenů, které se musí měnit.

Bolest zubů v noci

Pokud už vás večer bolí zuby, s velkou pravděpodobností budete spoléhat na to, že to bude ráno lepší. Pokud nebude, navštívíte zubaře. Můžete si také vzít lék proti bolesti. V každé domácnosti jsou nějaké analgetika, jako Ibalgin, Ibuprofen či Nurofen. Pokud vás v noci překvapí intenzivní bolest, asi budete muset řešit situaci návštěvou zubní pohotovosti. Zkuste ledové obklady, žvýkejte hřebíček, nebo si připravte odvar z hřebíčku. Vyrobit si z něj a Alpy můžete i tinkturu.

Zánět zubní dřeně

Pokud vás bolí zuby a bolest se zhoršuje zejména v noci, může jít o zánět zubní dřeně. Ten se více projevuje právě v noci. Zvýší se vám tlak krve v oblasti hlavy důsledkem ležení. Bolest má pulsující charakter a velmi bolestivá je i reakce na studené a horké nápoje a pokrmy. Chybí však bolest na dotek a špatně se stanovuje bolestivý zub. Zánět zubní dřeně vzniká na základě bakteriální infekce. Často je následkem zanedbaného a neléčeného zubního kazu. Příčinou může být i ulomený zub či parodontitida.

 

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář