Recept na houbové rizoto s kuřecím masem

publikováno , naposledy aktualizováno 2. 6. 2020

Toto houbové rizoto představuje naprostou lahůdku. Houbové rizoto s kuřecím masem má lahodnou chuť a rozhodně ho musíte vyzkoušet. Příprava je jednoduchá, rizoto je zdravé a chutné. Podívejte se na náš recept na houbové rizoto s kuřecím masem. Skvěle se hodí k obědu, ale hlavně k večeři, kdy máte chuť na něco dobrého ale zároveň lehkého před spaním.

Doba přípravy

I když vám vaření tohoto rizota zabere trochu víc času, není to nic složitého. Příprava trvá asi 45 minut. Výsledek rozhodně stojí za to. Houbové rizoto s kuřecím masem si určitě oblíbí celá rodina a nebude to rozhodně naposledy, co si jej doma připravíte.

Potřebné ingredience

  • 250 g rýže
  • 300 g kuřecích prsou
  • 200 g hub
  • 750 ml kuřecího vývaru
  • 150 ml bílého suchého vína
  • 100 g parmezánu
  • 1 středně velká cibule
  • 1 lžička olivového oleje
  • 2 lžičky másla
  • 1 lžička soli
  • špetka černého pepře
  • petržel

Recept na houbové rizoto s kuřecím masem

Postup

Ve velkém hrnci nechte rozpustit máslo a přidejte houby. Houby osmahněte do hněda asi 5 minut a přidejte na kostičky nakrájené kuřecí maso, 1/4 lžičky soli a pepř podle chuti. Vařte zhruba 3 až 4 minuty, dokud se kuřecí prsa ze všech stran nezatáhnou a pak směs sundejte z ohně.

Do dalšího hrnce dejte olivový olej, na kterém lehce asi 3 minuty osmahněte cibulku. Za stálého míchání přidejte rýži a opékejte další 3 minuty, dokud rýže nebude sklovitá. Pak ji zalijte vínem a přidejte 3/4 lžičky soli. Za stálého míchání vařte, dokud rýže víno nevstřebá. Směs na rizoto s houbami by měla jen lehce bublat, takže upravíte teplotu dle potřeby.

Za stálého míchání přidejte postupně po 100 až 150 ml vývaru a jakmile ho rýže natáhne, dolijte jej znovu. Takto vaření zabere asi 25 minut. Na konci by měla rýže správně zůstat takzvaně na skus. Houbové rizoto podáváme na talířích posypané parmezánem a čerstvou petrželkou.

Recept na houbové rizoto s kuřecím masem

Zařaďte houby do jídelníčku

Zařazením hub do pravidelného jídelníčku posloužíte svému zdraví. Houby jsou napěchovány důležitými minerály a živinami. Jsou učiněnou vitaminovou a minerální bombou. Pravidelná konzumace je vhodná i pro vegetariány a vegany. Poskytnou jejich tělu chybějící složky potravy.

Co houby obsahují

Houby obsahují vitaminy skupiny B, pantotenovou kyselinu, niacin a riboflavin, podporují metabolismus, nervovou tkáň a tvorbu krvinek. Vitamin D je důležitý steroidní hormon nutný pro regulaci vápníku v těle a správnou funkci imunitního systému. Hodně je ho v žampionech, které jsou při pěstování vystavené UV záření.

Houby obsahují i minerály, hlavně velké množství mědi, selenu a draslíku. Měď je důležitá pro tvorbu červených krvinek a správnou funkci imunitního systému. Selen je důležitý antioxidant chránící tělo před volnými radikály způsobujícími rakovinu a stárnutí organismu. Navíc zlepšuje u mužů plodnost. Draslík je nejdůležitější nitrobuněčný minerální prvek. Podporuje v těle správnou funkci srdce, svalů a nervové tkáně.

Beta-glukany stimulují imunitní systém, působí proti alergiím, zlepšují metabolismus tuků a cukrů. Najdeme je hlavně v exotických houbách jako je hlíva ústřičná, tedy hiratake a šiitake. Bílkoviny mají v organismu důležité funkce, od stavebních prvků až po hormonální regulace. Houby pomáhají se snižováním cholesterolu v krvi, zabraňují vzniku kornatění cév, infarktu myokardu nebo třeba mozkové mrtvice.

Recept na houbové rizoto s kuřecím masem

Houby bez kalorií

Houby neobsahují prakticky žádné tuky. Jsou dietní, mohou je konzumovat osoby s vysokým cholesterolem a hodí se do redukčního jídelníčku. Houby jsou při hubnutí velmi oblíbené. Energetická hodnota 100 g hub má pouhých 149 kJ. Buněčná stěna hub je velmi odolná k natrávení, proto je před konzumací řádně upravte. Přínos hub při hubnutí potvrzují i vědeckými výzkumy. Houby mají minimální energetickou hodnotu. Pocit sytosti vydrží dlouhou dobu a uchrání vás před konzumací nezdravého jídla.

Prospěšné účinky hub na zdraví jsou nezpochybnitelné. Nezáleží na tom, zda více upřednostňujete české bedly a hřiby, exotické houby šiitake nebo reishi. Pravidelná konzumace hub jednoznačně podporuje správnou funkci lidského organismu i hubnutí.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář