Cukrovka a její 3 typy aneb diabetes má mnoho různých podob

publikováno

Když se řekne cukrovka, každý tak nějak tuší, o čem je řeč. Jenže, není cukrovka jako cukrovka. Když projdete lékařskou diagnostikou, dozvíte se, který ze tří typů cukrovky vás trápí. Jaká jsou jejich specifika? A mohou vás všechny trápit celý život? Na to vše se podíváme níže.

Cukrovka je onemocnění, které trápí velkou spoustu lidí. Ne každý ji ale získal kvůli svému nezdravému životnímu stylu. Další lidé by jí zase trpět nemuseli, ale vlivem různých faktorů jí musí čelit. V neposlední řadě, ne všechny typy cukrovky vám budou znepříjemňovat život až do smrti.

Začneme ale od úplného začátku.

Typy cukrovky

Cukrovka a její 3 typy aneb diabetes má mnoho různých podob

Jak už bylo řečeno, cukrovku rozdělujeme na tři hlavní typy. I když mají podobné příznaky, důvod jejich vzniku se liší. Některým druhům cukrovky se lze navíc vyhnout tím, že si včas osvojíme základy zdravého životního stylu.

Cukrovka I. typu

Cukrovka I. typu je člověku vrozená. Z toho důvodu se s ní musí začít léčit lidé v mladším věku. (Často už od dětství.) Tento jev je způsobený autoimunitní reakcí těla, která ničí buňky, které v těle produkují inzulin. Toto poškození je zároveň trvalého charakteru. Důvod, proč k tomuto onemocnění dochází, není zatím důkladně prozkoumán. Pravděpodobně na něj má ale vliv genetika a okolní prostředí. Životní styl tento druh cukrovky způsobit obvykle nemůže.

Cukrovka II. typu

Cukrovka a její 3 typy aneb diabetes má mnoho různých podob

Cukrovku II. typu způsobuje inzulinová rezistence, která často souvisí s dlouhodobě nevhodným životním stylem. V překladu to znamená, že tělo nedovede efektivně používat inzulin. Následně se jeho produkce sníží, což vede ke zvýšené hladině krevního cukru.

Mezi rizikové faktory v tomto ohledu patří:

  • Genetika
  • Sedavý způsob života
  • Vyšší hmotnost a obezita

Těhotenská cukrovka

Posledním typem cukrovky je těhotenská cukrovka. Jak už její název napovídá, jde o jev, který se objevuje v době těhotenství. Po porodu obvykle cukrovka dál nepokračuje a tělo se vrací se svým fungováním do normálu. Tento typ cukrovky se může vyskytnout častěji u žen, které mají v rodinné anamnéze prediabetes a cukrovku.

Příznaky cukrovky

Cukrovka a její 3 typy aneb diabetes má mnoho různých podob

I když se každý z výše uvedených typů cukrovky odlišuje od těch ostatních, příznaky všech typů cukrovky bývají stejné.

Všímejte si proto:

  • Větší žízně
  • Častého močení
  • Únavy
  • Suché a svědivé pokožky
  • Rozmazaného vidění
  • Hůře se hojících ran

Cukrovka II. typu může u lidí způsobovat i rozdílné zabarvení kůže, nejčastěji v podpaží a na krku. Také můžete pociťovat necitlivost nohou.

Pro cukrovku I. typu je zase typický překotný vývoj, který může způsobit významný úbytek hmotnosti v krátkém čase. Také se můžete setkat s pojmem diabetická ketoacidóza, která se se projevuje tím, že má člověk v těle velké množství krevního cukru, ale prakticky žádný inzulin.

U prvních dvou typů cukrovky se také obvykle odlišuje věk. Zatímco I. typ cukrovky trápí především děti a mladé dospělé, cukrovka II. typu se objevuje u lidí starších 45 let. (V jejich případě se ale může při pravidelné preventivní prohlídce přijít na to, že trpí prediabetes, takže mohou vznik cukrovky v budoucnu ovlivnit tím, že nárazově změní svůj životní styl.)

Trpíte nějakým druhem cukrovky? Pokud ano, jak se vám podařilo dostat toto onemocnění pod kontrolu?

Zdroje informací

https://www.zivotsdiabetem.cz/cukrovka/ – Příznaky cukrovky 1. a 2. typu (česky)

https://www.healthline.com/health/diabetes/types-of-diabetes – Druhy cukrovky (anglicky)

https://www.healthline.com/health/diabetes – Vše o diabetes (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář