Nebezpečný kolísavý tlak

publikováno , naposledy aktualizováno 2. 6. 2020

Krevní tlak by měl být v ideálním případě co nejvíce stabilní. Sami víme, že i jeho sebemenší změna, například kvůli počasí, může způsobovat podrážděnost, nebo únavu. Někteří lidé se ale potýkají s velmi nebezpečným kolísavým krevním tlakem. Dnes vám osvětlíme, v čem tkví jeho rizikovost a jakými způsoby mu lze předcházet.

Během každé zdravotní prohlídky nám lékař, nebo sestřička měří tlak a zapisuje si ho do naší osobní karty. Výsledky bývají různé. Zatímco někdo má pravidelně nízký, vysoký nebo normální krevní tlak, existují lidé, kterým létá nahoru a dolu během každé jejich návštěvy.

Nebezpečný kolísavý tlak

Kolísavý krevní tlak a příčiny

I když se vám to může zdát jako zanedbatelný problém, skutečnost je taková, že může jít o příznak nějakého závažnějšího zdravotního jevu, který nebyl dosud odhalen. Je tedy zcela na místě, aby lékař provedl důkladnější prohlídku, která odhalí jeho možné příčiny. 

Někdy za kolísavý krevní tlak může i:

  • Stres
  • Předepsaná medikace
  • Nárazově zvýšená fyzická aktivita
  • Některé jídlo a pití 

Příznaky kolísavého krevního tlaku

Nebezpečný kolísavý tlak

Co se týče příznaků kolísavého krevního tlaku, ty není vždycky snadné odhalit. Lze ale vycházet z toho, jaké projevy má vysoký, nebo naopak nízký krevní tlak. Ani to ale není spolehlivý ukazatel, protože u řady lidí mohou tyto dva protilehlé stavy probíhat bez jakéhokoliv příznaku.

Vysoký krevní tlak se projevuje:

  • Bolestmi hlavy
  • Problémy se zrakem
  • Bolestmi na hrudi
  • Problémy s dýcháním
  • Zmateností

Nízký tlak si naopak spojujeme s:

  • Omdléváním
  • Nevolností
  • Větším pocitem žízně
  • Se zatměním zraku

Vodítkem pro vás může být to, že se u vás čas od času projevují příznaky z obou těchto skupin. Obecně ale platí, že hodnoty kolísavého krevního tlaku nejlépe posoudí jen váš ošetřující lékař.

Jak se léčí?

Léčba kolísavého krevního tlaku není vždycky nutná. Aby však doktor dospěl k tomuto závěru, musí nejprve vyloučit, že se nejedná o průvodní jev nějaké vážnější nemoci, nebo o zhoršení zdravotního stavu

Skrývat se za ním může třeba:

  • Cukrovka
  • Onemocnění kardiovaskulárního systému
  • Poškození ledvin
  • Nedostatečná funkce štítné žlázy

Pokud vyšetření nějakou z těchto komplikací prokáže, rozkolísání krevního tlaku by měla upravit její vhodná léčba. Je ale docela dobře možné, že doktor ani přes veškerou snahu nic konkrétního nenajde.

V takovém případě vám nejspíš doporučí, abyste si koupili přístroj na domácí měření krevního tlaku, díky čemuž budete moci svůj stav pravidelně sledovat. V případě náhlých odchylek je nejvhodnější zamířit rovnou do ordinace.

Dalším způsobem léčby kolísavého krevního tlaku je užívání medikace, která funguje jako regulátor krevního tlaku. Naprostou nutností je ale změna životního stylu, která je zároveň jeho účinnou prevencí.

Tipy na účinnou prevenci

Nejlepší prevence kolísavého krevního tlaku spočívá v tom, že se o sebe budete mnohem lépe starat. Pro začátek můžete začít s několika jednoduchými kroky, po jejichž zvládnutí můžete do své rutiny obratem zařadit nějaké další.

A co mezi ně patří?

Nebezpečný kolísavý tlak

  • Osvojení si technik, které pomáhají předcházet úzkosti a stresu
  • Udržování zdravé tělesné váhy
  • Pravidelný pohyb
  • Zdravé stravování
  • Omezení alkoholu
  • Omezení kofeinu
  • Tabáková abstinence
  • Zmenšený příjem sodíku
  • Pravidelný denní/noční harmonogram (i v případě, že pracujete na směny)
  • Kvalitní spánek
  • Pravidelné lékařské prohlídky

I když se nemusí jednat o nic vážného, je vhodné, abyste se v případě potíží se svým doktorem pokusili přijít na to, co by mohlo být jeho příčinou. Jen tak budete mít totiž jistotu, že je vaše zdraví pod naprostou kontrolou.

Máte s kolísavým krevním tlakem nějakou vlastní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

2 komentáře u „Nebezpečný kolísavý tlak“

  1. No.. Celý život jsem měla kolem 100/70 a žádná únava nic.. Bylo mne dobře a neřešilo se nic.. Teď rok se mne špatně dýchá a bolí levé rameno jako když mne někdo jej propichava jehlici.. Léto mne začalo vadit teplo.. Tlakomer mám už rok doma.. Když mi není dobře změřim se.. Byla jsem u svého lékaře, že tlakomer mi občas ukazuje 105 i 100/65 a jindy 145/90..a když se mi hůř dýchá, tak i ((❤))což podle návodu značí problém a vyhledat lékaře.. Opět, že je to v normě, neřešil by to.. Včera večer mne bylo tak špatně, že jsem myslela, že mne praskne srdce jak to bolelo a hlava jak když mi nahoře praskne.. Měřím tlak co půl hodiny na řadu kamarádky.. Přes 169/110 a ukazatel v červeném poli,((❤))… Rada kamarádky.. Vem si moje prášky na tlak a hodně pij.. Ležím a v duchu si říkám dýchat.. Nádech, výdech, hlavně buď v klidu.. Ruka mne brněla, hlava také…. Po hodině po prášku 150/98 .. Nebýt koronavir v nemocnicích.. Tak bych asi volala ARO.. Tlak fotím do telefonu a léky jsem dala na polštář a hlídala mne 13 letá dcerka.. Mám super šéfovou, co měla jít na kardio na kontrolu v pátek a já jdu místo ní a třeba se najde proč to tak je.. Nízký tlak je únava když klesne hodně ale vysoký? To nejde asi dýchat jak když máte snad malé plíce, bolí rameno a to hodně, brni ruka , hlava, hlava i hodně bolí že si říkáte mít na ni pokličku a odpustit tak tlak,to samé tlak za očima.. A mohu říci že u obou tlaků je na omdleni.. Takže toto jsou moje poznatky.. Nekouřím nepijí, jídlo nesolim a kořením bylinkami že zahrádky. Když mi je špatně a nemám tlakoměr poznám tlak.. Kafe nemám ráda, ale někdy pomůže.. Když mám tlak nízko, tak mi je po něm lépe.. Nebo hůř a to je vysoký tlak.. A hlavní je hodně pít pít a pít a lehnout si a polštáře pod hlavu.. Ať člověk není jak na kolotoči..

    Odpovědět
    • Mám to podobně , tlak mi lítá podle počasí. Nejhorší je to na jaře , vadí mi velká zima, nebo teplo. 160/100, nebo 90/60. Je to jako na houpačce. Též mi dříve lékař říkal , že to není třeba řešit. Pak jsem se dostala z jiného důvodu do Prahy na kliniku nemoci z povolání a po natočení ekg mě paní doktorka odeslala na kardiologii II interní kliniky na Karlově nám. Tam jsem podstoupila vyšetření, po kterém mi okamžitě nasadili léky a bylo mě řečeno , že jsem zralá na infarkt. Vyklubala se z toho angina pectoris, kterou tehdy lékař u nás nepoznal. Přitom jsem trpěla únavou a dušností, srdce mi někdy tlouklo tak, že jsem to cítila až v krku a nutilo mě to ke kašli . Teď jsem dle lékařské zprávy , pacient ve velmi vysokém kardiovaskulárním riziku.
      Chodím na pravidelné kontroly, ale nevím , jak bych skončila , kdybych se nedostala , kvůli úrazu do Prahy a kdyby tam nebyla
      zodpovědná paní doktorka.

      Odpovědět

Napsat komentář